Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Festiwal "Era Schaeffera" odbędzie się w przyszły piątek w Warszawie

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje o reżyserze spektaklu
#

# dochodzą informacje o reżyserze spektaklu #

10.11. Warszawa (PAP) - Trzecia edycja "Ery Schaeffera" odbędzie się 18 listopada w warszawskim Teatrze Studio. Gośćmi specjalnymi festiwalu mają być m.in. Richard Demarco i syn Józefa Szajny - Łukasz Szajna. Do realizacji zaproszono w tym roku Michała Urbaniaka i Piotra Tymochowicza.

Reżyserem i autorem inscenizacji jest Maciej Sobociński, absolwent reżyserii PWST w Krakowie. Był asystentem Grzegorza Jarzyny oraz Marka Fiedora. Debiutował "Dziadami" Adama Mickiewicza z okazji 40-lecia Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Pracuje m.in. jako reżyser telewizyjnych koncertów, festiwali i programów.

"Założeniem i celem +Ery Schaeffera+ jest chęć pokazania przez nas, że twórczość Schaeffera może być wykorzystywana przez artystów różnych dziedzin. Chcemy również, na przykładzie jego dokonań artystycznych, ukazać przenikanie się różnych rodzajów sztuki" - powiedziała PAP w czwartek na konferencji prasowej Krystyna Gierłowska z Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta, która produkuje "Erę Schaeffera".

Gierłowska zdradziła, że prowadzone są rozmowy o wystawieniu "Ery..." w przyszłym roku w Paryżu i na Kubie. Dodała również, że gościem specjalnym festiwalu będzie szkocki artysta i popularyzator sztuki, Richard Demarco, który jest wielkim orędownikiem twórczości Polaka.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w warszawskim Teatrze Studio.

Wśród wykonawców, którzy wezmą udział w festiwalu znajdują się: Orkiestra Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Kwartet Olgi Szwajgier, Łukasz Poprawski (saksofon altowy), wokalista Jorgos Skolias, aktorzy Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Agnieszka Wielgosz, Sean Palmer oraz Valentina Pennino (sopranistka) i tancerz Witold Jurewicz.

W tym roku, oprócz artystów znanych już widzom z poprzednich edycji festiwalu, do obsady dołączyli: jazzman Michał Urbaniak i specjalista od marketingu politycznego, Piotr Tymochowicz.

"Twórczość i dokonania Schaeffera nie są zbyt odległe od mojej codziennej działalności, ponieważ, na co dzień zajmuję się trochę teatrem, trochę kabaretem, a trochę cyrkiem. Na co dzień przyjaźnię się z aktorami. To ludzie mistycznie ważni, ponieważ posiedli tajemnicę charyzmy" - mówił PAP Tymochowicz. Dodał, że Schaeffer ujął go świeżością poglądów i wszechstronnością zainteresowań.

Sekundował mu Michał Urbaniak, który stwierdził, że udział w spektaklu jest dla niego wielką przygodą. "W życiu przydarzył mi się już film fabularny, w którym brałem udział. Teraz pora na kolejne doświadczenie aktorskie w mojej karierze, którego szczegóły dziś poznam" - wyznał muzyk.

"Ten spektakl to zderzenie, kalejdoskop przenikania się różnych rzeczywistości, różnych światów. Oddaje to dobrze istotę twórczości Bogusława Schaeffera, gdzie nic nie jest jednoznaczne, nic nie dzieje się +tu i teraz+" - dodawał aktor Marek Frąckowiak podczas czwartkowej konferencji zapowiadającej festiwal.

Era Schaeffera jest jednodniowym festiwalem promującym twórczość Bogusława Schaeffera, autora przeszło czterdziestu sztuk tłumaczonych na kilkanaście języków, wielu książek o tematyce muzycznej, ok. 500 kompozycji. "Klavier Konzert" Schaeffera wszedł w skład ścieżki dźwiękowej do filmu "Inland Empire" w reżyserii Davida Lyncha. Mówi się o nim, że, to "najlepszy muzyk wśród dramaturgów i najlepszy dramaturg wśród muzyków".

Fundacja Aurea Porta zrealizowała pierwszą edycję "Ery Schaeffera" w 2009 r. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W 2010 r. widowisko zostało zaprezentowane na festiwalu teatralnym w Edynburgu. We wrześniu i październiku tego roku, widowisko było prezentowane w Madrycie, w ramach przejęcia przez Polskę prezydencji UE.

Bogusław Schaeffer (ur. 1929 r.) jest kompozytorem, muzykologiem, krytykiem muzycznym i dramaturgiem. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Był dziennikarzem Polskiego Radia w Krakowie.

Od 1963 r. wykłada kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie. Pracował jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim, w austriackim Salzburgu, holenderskim Middelburgu i w angielskim Yorku. Współpracował ze studiem eksperymentalnym Polskiego Radia. Jest autorem dramatów, m.in. "Kaczo", "Tutam", "Kwartet dla trzech aktorów" i "Zorza".

Pokazy "Ery Schaeffera" w Madrycie realizowane były w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji i dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Adama Mickiewicza. Narodowe Centrum Kultury jest partnerem "Ery Schaeffera". (PAP)

maz/ agz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)