Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Festiwal Gorczyckiego - do 30 kwietnia w kilkunastu śląskich miastach

0
Podziel się:

Pod hasłem "W harmonii czasów i pokoleń" rozpoczął się w sobotę VII
Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Koncerty w ramach tej największej
imprezy muzycznej woj. śląskiego odbędą się do 30 kwietnia w kilkunastu miastach regionu.

Pod hasłem "W harmonii czasów i pokoleń" rozpoczął się w sobotę VII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Koncerty w ramach tej największej imprezy muzycznej woj. śląskiego odbędą się do 30 kwietnia w kilkunastu miastach regionu.

W 20 koncertach w kościołach, salach koncertowych i instytucjach kultury wystąpią m.in. Tomasz Stańko, Dietrich Henschel, Leszek Możdżer, Brigitte Fournier, Waldemar Malicki, Paul Esswood, Marcin Wyrostek, Jarosław Kitala, Stanisław Soyka. Zagrają: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Camerata Silesia, Orkiestra Aukso, Grupa MoCarta oraz filharmonicy: śląscy i zabrzańscy.

Tytuł tegorocznej edycji - "W harmonii czasów i pokoleń" - ma łączyć starych mistrzów i nowe interpretacje ich dzieł, a także spotkania uznanych i doświadczonych autorytetów i osobistości świata muzycznego z przedstawicielami najmłodszego pokolenia, np. laureatami prestiżowych konkursów.

"Program z pewnością zaspokoi zarówno wrażliwe gusta miłośników form kameralnych, jak i brzmień podniosłych i monumentalnych; sympatyków muzyki dawnej, która jest przedmiotem naszej szczególnej troski, jak i melomanów oczekujących bardziej nowoczesnych efektów i wrażeń, z pogranicza jazzu i muzyki popularnej" - ocenił dyrektor artystyczny festiwalu Jarosław Kitala.

Jego zdaniem niektórzy zaproszeni na festiwal uznani artyści niewątpliwie zaskoczą charakterem swoich prezentacji. "Będzie on zgoła inny niż ten, w jakim dali się poznać szerokiej publiczności; tym samym częściowo zweryfikują potoczne skojarzenia ze swoją artystyczną sylwetką" - zapowiedział dyrektor.

Po raz pierwszy festiwalowi towarzyszy cykl mistrzowskich warsztatów interpretacyjno-wykonawczych, prowadzonych przez światowej sławy śpiewaka i dyrygenta Paula Esswooda.

W trakcie festiwalu prowadzona będzie akcja "Śladami Gorczyckiego", w ramach której - nawiązując do działalności patrona imprezy - wspólnie z Fundacją Iskierka będą zbierane pieniądze dla dzieci zmagających się z chorobą nowotworową.

Patron festiwalu Grzegorz Gerwazy Gorczycki uważany jest za jednego za najwybitniejszych kompozytorów polskiego baroku, nazywany często polskim Haendlem. Urodził się między 1665 a 1667 w Rozbarku - dziś dzielnicy Bytomia, w rodzinie właścicieli folwarku. Studiował w Pradze i Wiedniu. W 1690 r. przyjął święcenia kapłańskie, był m.in. wikariuszem katedry na Wawelu. Komponował głównie muzykę religijną. Zmarł 30 kwietnia 1734 w Krakowie.

Festiwalowe koncerty będą odbywać się w Katowicach, Bytomiu, Tarnowskich Górach, Chorzowie, Zabrzu, Wodzisławiu Śląskim, Gierałtowicach, Świętochłowicach, Radzionkowie, Raciborzu, Piekarach Śląskich i Sosnowcu.(PAP)

mab/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)