Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Festiwal muzyki klasycznej "Strefa ciszy" w Łazienkach Królewskich

0
Podziel się:

Koncerty plenerowe i warsztaty dla dzieci i dorosłych - takie atrakcje
czekają na widownię festiwalu muzyki klasycznej "Strefa ciszy". W dniach 22 czerwca - 28 lipca w
Łazienkach Królewskich w Warszawie wystąpią m.in. Royal String Quartet i Kremerata Baltica.

Koncerty plenerowe i warsztaty dla dzieci i dorosłych - takie atrakcje czekają na widownię festiwalu muzyki klasycznej "Strefa ciszy". W dniach 22 czerwca - 28 lipca w Łazienkach Królewskich w Warszawie wystąpią m.in. Royal String Quartet i Kremerata Baltica.

Prawie 300 wykonawców z Polski i zagranicy wystąpi w Łazienkach w ramach festiwalu "Strefa ciszy" Royal Łazienki Music Festiwal, w tym roku odbywającego się pod hasłem "Muzyka i natura".

"Tytuł festiwalu jest prowokujący i zawierający to, co chcielibyśmy wyrazić - chodzi o wyciszenie. Będzie cicho i spokojnie w parku, wśród zieleni. Znam dość dobrze mapę festiwali europejskich, jednak nie słyszałem wcześniej o sześciotygodniowej imprezie, odbywającej się w ogrodach" - powiedział PAP prezes fundacji "Ogrody Muzyczne" Ryszard Kubiak. "Łazienki Królewskie wydają się naturalną przestrzenią do takiego festiwalu" - dodał.

"Strefa ciszy" dołącza do corocznego festiwalu "Ogrody Królewskie", odbywającego się w Rezydencjach Królewskich - na Zamku Królewskim oraz Pałacu w Wilanowie. Ideą festiwalu jest obcowanie z muzyką z daleka od miejskiego hałasu.

"Tytuł ma być pewnego rodzaju prowokacją. W moim przekonaniu cisza jako taka jest stanem, w którym słyszymy inne dźwięki niż te, słyszalne wówczas, gdy ten ciszy brakuje. Mamy paradoks - opisujemy ciszę za pomocą dźwięków. Łazienki Królewskie są idealnym miejscem dla tego festiwalu - wchodzimy tutaj prosto z miasta, z ulicy, z hałasu. Tutaj jest strefa, w której uda się osiągnąć stan skupienia, relaksu. Dzięki takiej +ciszy+ będziemy mogli usłyszeć coś wyjątkowego" - powiedział dyrektor muzyczny festiwalu Tomasz Pokrzywiński.

Sobotnie i niedzielne popołudnia i wieczory od 22 czerwca obfitowały będą w niecodzienne muzyczne wydarzenia. Podczas 12 dni imprezy wystąpią orkiestry i zespoły kameralne oraz najzdolniejsi studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Wśród największych wydarzeń tegorocznego festiwalu będą występy m.in. Orkiestra Sinfonia Varsovia, Royal String Quartet, Apollon Musagete a także soliści: Marta Boberska, Marcin Zdunik, Jakub Jakowicz, Marcin Grochowina. W programie znajdą się kompozycje m.in. Antonio Vivaldiego, Ennio Morricone, Roberta Schumanna, Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta, Piotra Czajkowskiego, Jana Sebastiana Bacha, Claude'a Debussy'ego a także Freddiego Mercury'ego i Massive Attack.

Szczególną atrakcją będzie koncert Kremerata Baltica pod kierownictwem Gidona Kremera, łotewskiego skrzypka i dyrygenta. "Wykonają program, który idealnie wpisuje się w temat festiwalu. Mają przygotowaną kompilację utworów, nazwanych +Gidon Sun Sounds+. Wspólnym mianownikiem wszystkich utworów składających się na tę kompozycję jest lato" - zapowiedział Pokrzywiński.

"Będziemy mieli zespół osiemnastu harf ze szkoły muzycznej na Wiktorskiej, będziemy mieli Marcina Maseckiego, który zainstaluje swoje pianino na meleksie i będzie grał dla spacerowiczów, chcieliśmy mieć VI. Symfonię "Pastoralną" Beethovena - orkiestry symfonicznej nie udało się zorganizować w plenerze, jednak znaleźliśmy opracowanie tej kompozycji na sekstet smyczkowy z epoki i będziemy mieli wersję kameralną tego utworu" - wyliczał dyrektor muzyczny festiwalu. "Mamy także laureatów +Paszportu Polityki+ TWOgether Dou a także wybitny duet fortepianowy Lutosławski Piano Duo" - dodał.

Organizatorzy przygotowali także warsztaty dla dzieci i młodzieży - na czas festiwalu w Podchorążówce zainstalowana zostanie stacja multimedialna, w której dyrygować będzie można wirtualną orkiestrą. Najlepsi "dyrygenci" będą mieli okazję poprowadzić prawdziwą, międzynarodową orkiestrę. Zapowiedziano także akcję "Przyjdź ze swoim instrumentem", podczas której chętni będą mogli zaprezentować publiczności swoje własne umiejętności muzyczne. (PAP)

pj/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.