Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Filar: wydanie Belgii Adama G. byłoby precedensem

0
Podziel się:

Wydanie Belgii na podstawie europejskiego
nakazu aresztowania Adama G., podejrzanego o zabójstwo nastolatka
w Brukseli, byłoby precedensem - uważa karnista, prof. Marian
Filar z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zdaniem
zatrzymany powinien zostać osądzony w Polsce.

bEKvYYbp

Wydanie Belgii na podstawie europejskiego nakazu aresztowania Adama G., podejrzanego o zabójstwo nastolatka w Brukseli, byłoby precedensem - uważa karnista, prof. Marian Filar z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego zdaniem zatrzymany powinien zostać osądzony w Polsce.

"To jest problem konstytucyjny - czy Polska może wydawać własnych obywateli, skoro konstytucja zapewnia im ochronę" - powiedział prof. Filar. Przypomniał, że w kwietniu 2005 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że wydawanie obywateli Polski innym krajom na podstawie europejskiego nakazu aresztowania jest sprzeczne z konstytucją.

Uchylenie tego przepisu kodeksu postępowania karnego TK odroczył o 18 miesięcy - czyli do 1 października 2006 r. "W tej sytuacji mamy do czynienia z klinczem prawnym" - zaznaczył prof. Filar.

bEKvYYbr

Podkreślił, że możliwe jest osądzenie Adama G. w Polsce; wówczas - jak zaznaczył - można byłoby uniknąć procedury przekazywania Adama G. stronie belgijskiej, a następnie na postawie innych przepisów - przekazywania go Polsce w celu odbycia kary. (PAP)

dom/ jra/ tot/

bEKvYYbS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)