Notowania

wiadomości
07.08.2012 10:00

Filipiny: Osiem osób zginęło w Manili w osunięciach ziemi

# Osiem ofiar śmiertelnych; prezydent zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Osiem ofiar śmiertelnych; prezydent zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządu #

07.08. Manila (PAP/AP) - Osiem osób zginęło w osunięciach ziemi w stolicy Fillipin - Manili, gdzie ulewne deszcze padają od ponad doby. Służby ratunkowe usiłują dotrzeć do dziesiątków tysięcy ludzi, w tym tych, którzy uciekli przed powodzią na dachy zatopionych domów.

Prezydent Benigno Aquino III zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządu.

O ośmiu ofiarach śmiertelnych, wszystkich w Quezon City w zespole miejskim Manili, powiadomili świadkowie.

Powódź zaczęła się w poniedziałek wieczorem. Główne tamy i rzeki w 12-milionowej stołecznej aglomeracji wylały z powodu nieprzerwanych opadów przyniesionych przez monsun.

Telewizja pokazała ratowników, na linach wynoszących ludzi, w tym dzieci, z zalanych domów. Do radia i telewizji dzwonią z rozpaczliwymi apelami o pomoc mieszkańcy domów odciętych przez wodę, której poziom wciąż się podnosi.

Samochody i nawet duże ciężarówki mają problemy z przejechaniem przez drogi, wiele utknęło w błotnistej wodzie. Setki tysięcy pasażerów musiało spędzić noc w pojazdach.

Zamknięta została giełda w Makati, finansowej dzielnicy Manili, a także ambasada USA w starym historycznym centrum. Ulice w obu dzielnicach są zalane.

Władze zapewniły, że tegoroczna powódź jest słabsza od tej z 2009 roku, w której zginęły setki mieszkańców Manili i okolic. Ostrzegły jednak, że oczekiwane są dalsze deszcze.

Tymczasem do ponad pięćdziesięciu wzrosła liczba ofiar tajfunu Saola, który przeszedł nad krajem w zeszłym tygodniu. Do Filipin miało dotrzeć w tym sezonie łącznie 20 tajfunów i burz. Saola był siódmym z nich.(PAP)

awl/ kar/

11986465 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz