Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finał konkursu "Koledzy ze szkoły, znajomi z sąsiedztwa"

0
Podziel się:

Weronika Hoim i Kacper Jendryca, uczniowie szkoły podstawowej w Pyskowicach
(woj. śląskie), zwyciężyli w II edycji konkursu "Koledzy ze szkoły, znajomi z sąsiedztwa"
dotyczącego historii Żydów w Polsce. We wtorek w kancelarii premiera laureatom wręczono nagrody.

Weronika Hoim i Kacper Jendryca, uczniowie szkoły podstawowej w Pyskowicach (woj. śląskie), zwyciężyli w II edycji konkursu "Koledzy ze szkoły, znajomi z sąsiedztwa" dotyczącego historii Żydów w Polsce. We wtorek w kancelarii premiera laureatom wręczono nagrody.

Konkurs przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich. Miał on za zadanie zainteresować młodych ludzi historią lokalną oraz zachęcić ich do przeprowadzenia i nagrania rozmów z osobami pamiętającymi obecność Żydów w miastach i miasteczkach Polski.

Jak mówiła pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania, Elżbieta Radziszewska, która objęła patronat honorowy nad konkursem, przypomina on czasy, kiedy Polska była krajem wielokulturowym. "Warto o tym pamiętać (...) i historię wydobywać z ciszy" - powiedziała.

Z kolei wicedyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich, Agnieszka Rudzińska, dziękowała uczniom za włożony trud "w podróż w przeszłość, po której świat nigdy już nie jest taki jak przedtem".

12-letni Weronika Hoim i Kacper Jendryca nagrodzeni zostali za film "Kredens poszedł jako pierwszy". Są najmłodszymi z laureatów konkursu. Przeprowadzili oni rozmowę z 77-letnią panią Marią Engelmann, która w 1940 r. wraz z rodzicami przeniosła się z Łap do Pyskowic koło Gliwic. Tam rodzina zamieszkała w domu sąsiadującym z cmentarzem żydowskim. Rok później w domu pogrzebowym przy cmentarzu zamieszkało kilka rodzin żydowskich wyrzuconych przez Niemców z domów. To właśnie o tych rodzinach i swoich wspomnieniach z nimi związanych opowiadała uczniom pani Maria, m.in. o tym, jak chodziła do domu pogrzebowego, gdzie jedna z rodzin wśród rzeczy miała kredens. Rodziny mieszkały na cmentarzu do 1943 r.

"Żydów wywieziono z Pyskowic do obozów koncentracyjnych. Następnego dnia miała miejsce wyprzedaż ich mienia. Kredens poszedł jako pierwszy" - tak kończy się 10-minutowy film Weroniki i Kacpra, który przygotowali go i nakręcili zachęceni do tego przez swojego nauczyciela.

Drugą nagrodę otrzymali bracia Erwin i Oskar Ciulkiewicz (II LO w Bielsku Podlaskim) za film "Łączy nas Orla" (Oskar był zwycięzcą pierwszej edycji konkursu), a trzecią - Magdalena Sajpel (I LO w Chełmie) za film "Cały świat to jeden wielki Chełm". Nagrodę specjalną przyznano Idzie Kurzyk za film "Spacer po Zabłociu. Pozostałości żydowskiej obecności".

Wręczono także 21 wyróżnień, w tym trzy wyróżnienia specjalne, które otrzymali: Sebastian Gaś za film "Wielokulturowość Jędrzejowa we wspomnieniach świadków historii", Patrycja Wiecha za film "Żydowskie realia z czasów II wojny światowej" i Angelika Kosakowska za film "Wspomnienia o Żydach w Goniądzu".

Filmy uhonorowane pierwszą, drugą i trzecią nagrodą można zobaczyć na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich: http://www.jewishmuseum.org.pl oraz w serwisie www.youtube.com

Jak mówiła koordynatorka konkursu, Zofia Mioduszewska, nadesłane na konkurs filmy trwały łącznie ponad 400 minut, prawie wszystkie cechowały się bardzo wysokim poziomem, zarówno merytorycznym, jak i wizualnym. (PAP)

dsr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)