Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Finlandia: Dymisja minister faworyzującej Greenpeace

0
Podziel się

Fińska minister ds. rozwoju międzynarodowego Heidi Hautala z partii
Zielonych podała się w piątek do dymisji. Przyznała, że jej resort przekonał firmę Arctia Shipping
do wycofania oskarżenia działaczy Greenpeace'u, którzy wdarli się na pokład lodołamaczy spółki.

bErkflyt

Fińska minister ds. rozwoju międzynarodowego Heidi Hautala z partii Zielonych podała się w piątek do dymisji. Przyznała, że jej resort przekonał firmę Arctia Shipping do wycofania oskarżenia działaczy Greenpeace'u, którzy wdarli się na pokład lodołamaczy spółki.

Dymisja została przyjęta.

Działacze Greenpeace'u w marcu i maju 2012 roku wdarli się w Helsinkach na pokład lodołamaczy spółki wynajętych przez koncern petrochemiczny Shell, chcąc przeprowadzić tam protest przeciwko działaniom Shella na Alasce.

bErkflyv

Hautala przyznała w środę, że jej asystent i wysoki przedstawiciel kierowanego przez nią ministerstwa przekonali Arctia Shipping do wycofania wniosku przeciwko aktywistom Greenpeace.

"Myślę, że sprawa ta została potraktowana w sposób korzystny dla firmy (...), ale uważam, że osłabiła moją zdolność do działania na stanowisku ministra, i dlatego zrezygnowałam" - powiedziała.

Nie wyraziła żalu w związku z interwencją w Arctia Shipping, lecz jedynie z powodu tego, że nie była dostatecznie poinformowana o rozwoju wydarzeń. Zdementowała, by osobiście faworyzowała Greenpeace; podkreśliła, że działa on podobnie do innych organizacji pozarządowych.

Hautala, która stanęła na czele ministerstwa w 2011 roku, według agencji AP jest znana z bliskich powiazań z Greenpeace'em i innymi organizacjami pozarządowymi broniącymi środowiska. Wcześniej była deputowaną fińskiego parlamentu i Parlamentu Europejskiego.

bErkflyB

Nazwisko jej następcy ma być przedstawione w środę.(PAP)

klm/ mc/

14781729 14782184

bErkflyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)