Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fiński film "Para do życia" wygrał festiwał Planete Doc Review

0
Podziel się:

Fiński film "Para do życia" zdobył nagrodę Millennium Award w konkursie
głównym 7. edycji festiwalu filmów dokumentalnych Planete Doc Review w Warszawie. Ceremonia
przyznania nagród odbyła się w sobotę.

Fiński film "Para do życia" zdobył nagrodę Millennium Award w konkursie głównym 7. edycji festiwalu filmów dokumentalnych Planete Doc Review w Warszawie. Ceremonia przyznania nagród odbyła się w sobotę.

Zwycięską "Parę do życia" wyreżyserowali wspólnie Mika Hotakainen i Joonas Berghall. Bohaterami dokumentu uczynili fińskich mężczyzn, którzy wykorzystują wspólny pobyt w saunie do pełnych emocji i wrażliwości rozmów o życiu.

Na film Hotakainena i Berghalla składa się ciąg wypowiedzi mężczyzn, dla których sauna jest niczym konfesjonał - miejscem, gdzie mogą oni wyznać swoim przyjaciołom najbardziej intymne historie.

"Zważywszy na stereotyp ciążący na Finach, ich szczerość wydaje się czasem szokująca. Fińscy mężczyźni potrafią mówić o swoich najintymniejszych uczuciach ze swobodą, jakiej pozazdrościliby im bohaterowie Woody'ego Allena. Absolutny brak tabu - także dotyczący nagiego ciała - umiejętność oczyszczającego płaczu, bezwzględność w analizie własnych emocji, ujmująca czułość, z jaką opowiadają o najbliższych - wszystko to odsłania inną twarz Finlandii, o lata świetlne odległą od obrazu Finów jako niezbyt rozgarniętych mruków" - oceniają organizatorzy festiwalu.

Przewodniczącym jury konkursu głównego był pochodzący z Iranu reżyser Arash T. Riahi.

  1. edycja warszawskiego festiwalu - który prezentuje najciekawsze produkcje dokumentalne z całego świata - trwa od 7 maja, a zakończy się w niedzielę 16 maja. Projekcje odbywają się w trzech kinach: Kinotece, Muranowie i Iluzjonie. W programie jest ok. 150 tytułów.

Wśród nagrodzonych w tym roku produkcji - oprócz "Pary na życie", która triumfowała w konkursie głównym - znalazły się m.in.: holenderski dokument "Gwałt na wojnie" (przyznana podczas Planete Doc Review Nagroda Amnesty International) oraz "Wideokracja" w reżyserii Erika Gandiniego, będąca wspólną produkcją Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i Finlandii (Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych).

"Gwałt na wojnie" to przejmująca opowieść o losach kobiet zgwałconych przez żołnierzy w Kongo. Film wyreżyserowały holenderskie siostry bliźniaczki, Ilse i Femke van Velzen.

"Wideokracja" dotyczy z kolei wpływu telewizji na społeczeństwo Włoch. "Właścicielem największych stacji telewizyjnych jest włoski premier Silvio Berlusconi. Komercyjne programy Berlusconiego są przez wielu uważane za odzwierciedlenie jego własnego gustu i osobowości. A dla ponad 80 proc. Włochów telewizja to główne albo jedyne źródło informacji o świecie" - zwracają uwagę organizatorzy Planete Doc Review.

Wśród filmów, które w 7. edycji Planete Doc Review zdobyły wyróżnienia znalazł się z kolei "Stary druh" - dokument z Korei Południowej (reż. Lee Chung-ryoul) o niezwykłej przyjaźni między starym rolnikiem, a zwierzęciem - wołem cierpliwie pomagającym mężczyźnie w pracach polowych. Pewnego dnia weterynarz diagnozuje u zwierzęcia nowotwór. Choroba zwierzęcia jest wielkim ciosem dla jego pana.

Ubiegłoroczną edycję Planete Doc Review odwiedziło w Kinotece ponad 25 tys. widzów, co uplasowało festiwal na trzecim miejscu pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych. Tegoroczna edycja festiwalu zakończy się w niedzielę.(PAP)

jp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)