Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Firma zaopiekuje się grobem bliskich
25 zł za zapalenie znicza, 50 zł za wypastowanie nagrobka - tyle np. liczą sobie firmy, oferujące całoroczną opiekę nad grobami. Podejmą się nie tylko odnalezienia grobów przodków i ich posprzątania, ale złożą też wiązanki i na dowód wykonanej pracy prześlą zdjęcia zadbanego nagrobka.

"+Śmierć równa żywych, ale nagrobki różnią umarłych+. Dlatego proponujemy Państwu fachową i rzetelną pomoc w utrzymaniu miejsca pochówku Waszych najbliższych" - takie hasło reklamowe widnieje na stronie internetowej jednej z firm oferujących sprzątanie grobów w Szczecinie.


Ceny usług są różne w całej Polsce, a oferty obejmują m.in. sprzątanie grobów, woskowanie, odśnieżanie, usuwanie zwiędłych i sezonowych kwiatów, usuwanie chwastów, ustawianie zniczy i kwiatów. Firmy gratis oferują zdjęcia przesyłane drogą internetową lub za drobną opłatą prześlą odbitkę w liście.

Dodatkowe usługi, których ceny uzgadniane są indywidualnie, to m.in. zasianie trawy, sadzenie kwiatów, krzewów i drzewek, pielęgnacja roślin, montaż ławeczek.

W jednej z firm obsługujących cmentarze we Wrocławiu, za 350 zł można wykupić roczny pakiet obejmujący comiesięczne umycie pojedynczego grobu, usunięcie starych kwiatów i wypalonych zniczy, posprzątanie terenu wokół grobu, postawienie dwóch małych zniczy i wysłanie zdjęcia. Natomiast jednorazowa usługa tego typu to koszt 35 zł, zaś dodatkowe woskowanie to kolejne 35 zł.

Samo zapalenie dwóch małych zniczy kosztuje 25 zł, odśnieżanie - 25 zł, a za położenie bukietu kwiatów trzeba zapłacić od 20 zł.

Właściciele firm mówią, że na brak klientów nie narzekają. Oczekują także, że obroty firm wzrosną, ponieważ za granicę wyjechało wielu Polaków, którzy nie będą przyjeżdżali w Dniu Wszystkich Świętych na groby do Polski, a chcieliby, aby miejsca pochówku osób bliskich nie były zaniedbane. Z myślą o nich większość firm zamieszcza na swoich stronach internetowych cennik międzynarodowy: oprócz złotówek wymieniane są dolary i euro, a płacić można nie tylko gotówką, ale też kartą i przelewem. Niektóre firmy oferują 10 proc. zniżki dla emerytów i rencistów.

Bartłomiej Karpowski z firmy oferującej sprzątanie grobów na terenie Trójmiasta, powiedział w rozmowie z PAP, że wzrost zamówień można obserwować już od początku października. "Liczba zamówień zwiększyła się w tym okresie do kilkunastu dziennie" - dodał.

Także Elżbieta Mączka z kwiaciarni z Krakowa, która dodatkowo oferuje sprzątanie grobów, mówi o wzroście zainteresowania tego typu usługami tuż przed 1 listopada. Podkreśliła, że w Krakowie istnieje wiele firm sprzątających groby, a "konkurencja jest bardzo duża".

O dużej liczbie firm oferujących sprzątanie grobów świadczyć może m.in. liczba stron internetowych tego typu firm. Podobne usługi można nieco taniej zamówić u prywatnych osób, oferujących takie usługi. (PAP)

bpi/ bno/ jra/

firma, bliskich, grób
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.