Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Forum Dobrych Praktyk: rozwiązania prorodzinne korzystne dla firm

0
Podziel się

Wprowadzenie w firmie rozwiązań ułatwiających godzenie pracy i obowiązków
rodzinnych opłaca się pracodawcom: zwiększa kreatywność i lojalność pracowników, a przy tym
zmniejsza koszty zatrudnienia - przekonywali uczestnicy Forum Dobrych Praktyk "Siła kobiet - siłą
firmy".

bEiORBfV

Wprowadzenie w firmie rozwiązań ułatwiających godzenie pracy i obowiązków rodzinnych opłaca się pracodawcom: zwiększa kreatywność i lojalność pracowników, a przy tym zmniejsza koszty zatrudnienia - przekonywali uczestnicy Forum Dobrych Praktyk "Siła kobiet - siłą firmy".

Forum, które odbyło się we wtorek w Warszawie, zorganizowały pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podczas konferencji Radziszewska wręczyła wyróżnienia za promowanie "postaw prokobiecych w polityce kadrowej przedsiębiorstw". Otrzymali je organizatorzy konkursów "Mama w pracy" - Fundacja Świętego Mikołaja, dziennik "Rzeczpospolita" i firma Millward Brown SMG/KRC oraz "Firma przyjazna mamie" - miesięczniki "Dziecko" i "Poradnik Domowy".

bEiORBfX

"Aktywność zawodowa kobiet, także w okresie macierzyństwa i opieki nad małym dzieckiem, stymuluje rozwój firm. Mamy wręcz wspomagają rozwój gospodarki. Aby przekonać o tym wszystkich pracodawców, postanowiliśmy stworzyć dla nich to forum - przestrzeń inspiracji i wymiany dobrych praktyk w obszarze równego traktowania ze względu na płeć i zarządzanie różnorodnością" - mówiła Radziszewska.

Do korzystania z doświadczeń innych krajów zachęcała prezes World Trade Center Warsaw Jolanta Tourel. "Największy odsetek pracujących kobiet ma Holandia, przy tym 75 proc. aktywnych zawodowo matek pracuje na część etatu lub korzysta z innych elastycznych form pracy. W krajach, gdzie kobiety korzystają z elastycznych form zatrudnienia, dzietność jest większa" - przekonywała Tourel.

Jak dodała, wprowadzaniu ułatwień dla rodziców w firmach sprzyjają rozwiązania legislacyjne, pozwalające na współfinansowanie ich przez przedsiębiorców i państwo.

Paulina Janiak, ekspertka z firmy Femmeritum, przekonywała, że równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym pozwala zachować wprowadzenie w przedsiębiorstwach programów Równowaga - Praca - Rodzina. Mówiła, że choć są one kosztowne, czasochłonne i nie przynoszą efektów od razu, w dłuższej perspektywie okazują się opłacalne dla pracodawców. "Jest to ważne nie tylko dla pracowników, którzy mają dzieci. Jak pokazują badania, to ważny aspekt, którym kierujemy się przy wyborze pracodawcy. Pozwala związać pracowników z firmą i zatrzymać w niej tych najbardziej utalentowanych. Natomiast brak takiej równowagi sprzyja wypaleniu zawodowemu, może prowadzić do częstych absencji i braku zaangażowania w wykonywanie swoich obowiązków" - mówiła.

bEiORBgd

Karolina Andrian, również z firmy Femmeritum, zwracała uwagę, że rozwiązania prorodzinne powinny być kierowane nie tylko do kobiet, ale również do mężczyzn. "Nie uzyskamy oczekiwanych efektów, nie odciążając kobiet od obowiązków domowych, Dlatego trzeba angażować także mężczyzn" - mówiła. Zachęcała, by wprowadzając ułatwienia dla rodziców, nie obawiać się eksperymentów. "Katalog tych rozwiązań nie jest zamknięty, ciągle wypracowuje się nowe, które warto wypróbowywać" - przekonywała.

Jednym z coraz popularniejszych rozwiązań ułatwiających godzenie pracy z opieką nad dziećmi jest telepraca. Wciąż jednak - jak wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - jedynie 13 proc. pracodawców wykorzystuje tę formę zatrudnienia. "Nie zachęcimy firm, żeby działały wbrew własnym zyskom, dlatego trzeba przekonywać przedsiębiorców, że elastyczne formy zatrudnienia są dla nich korzystne. Telepraca oznacza dla pracodawcy mniejsze formy zatrudnienia i bardziej efektywne wykorzystanie czasu pracy pracownika" - mówiła Anna Świebocka-Nerkowska z PARP.

PARP stara się popularyzować tę formę zatrudnienia, zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. "W ramach projektu +Telepraca - nowa forma organizacji pracy w przedsiębiorstwach+ organizujemy szkolenia, prowadzimy kampanię świadomościową, udzielamy porad prawnych i psychologicznych - bo nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje" - mówił Andrzej Szachewicz z PARP. Na stronie www.telepraca.gov.pl można znaleźć więcej informacji na ten temat. PARP organizuje też konkurs na najlepszy projekt wdrażający telepracę w przedsiębiorstwie.

Agata Kwiatkowska (PAP)

bEiORBge

akw/ itm/

bEiORBgy
firma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)