Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Forum w Davos o rosnącej roli gazu ziemnego z osadów łupkowych

0
Podziel się

Występujący w czwartek na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Davos
przedstawiciele przemysłu naftowego wskazywali, że zawarte w osadach łupkowych zasoby gazu ziemnego
są potencjalnym czynnikiem zasadniczych zmian na światowym rynku energetycznym.

bEhVgElN

Występujący w czwartek na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Davos przedstawiciele przemysłu naftowego wskazywali, że zawarte w osadach łupkowych zasoby gazu ziemnego są potencjalnym czynnikiem zasadniczych zmian na światowym rynku energetycznym.

Jak zaznaczali, wykorzystanie tych zasobów sprzyjałoby zmniejszeniu uzależnienia gospodarki od ropy naftowej, realizując jednocześnie postulat przechodzenia na bardziej czyste rodzaje energii, by spowolnić zmiany klimatyczne.

Nowe metody wydobywcze uczyniły dostępnymi znaczne rezerwy gazu łupkowego w Ameryce Północnej. Potencjał zagospodarowania jego złóż w innych regionach świata nie jest jeszcze dokładnie znany, ale Europie z pewnością przydadzą się dostawy skroplonego gazu ziemnego, kierowane obecnie do Stanów Zjednoczonych.

bEhVgElP

Oznaczałoby to również negatywne skutki dla Rosji - kontrolowana przez jej rząd spółka Gazprom zaspokaja obecnie około 20 procent europejskiego zapotrzebowania na gaz.

"Nie doceniamy, jaki to (wydobycie gazu łupkowego) może mieć wpływ na świat w ciągu następnych 10 od 20 lat. To wielka sprawa i z konieczności globalna" - powiedział w swym wystąpieniu w Davos prezes koncernu energetycznego Royal Dutch Shell Peter Voser.

W udzielonym w kuluarach konferencji wywiadzie prezes firmy konsultingowej Cambridge Research Energy Associates (CERA) Daniel Yergin podkreślił, że branża naftowa zainteresowała się poważniej gazem łupkowym w roku 2007, ale w polu widzenia szerszej publiczności kwestia ta znalazła się dopiero w ostatnich miesiącach ubiegłego roku.

"Największy rozwój w pierwszej dekadzie XXI stulecia odnotują nie energia słoneczna czy wiatrowa, lecz gaz niekonwencjonalny (tzn. łupkowy)" - powiedział Yergin.(PAP)

bEhVgElV

dmi/ ro/ bos/ mow/

5562780

bEhVgEmq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)