Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fotograficzne impresje w Ambasadzie Francji

0
Podziel się:

Wernisaż wystawy fotograficznej Henryka Pietkiewicza, dokumentującej
wydarzenia związane z obchodami 400-lecia Konsulatu Francji w Gdańsku, odbędzie się w środę w
Warszawie.

Wernisaż wystawy fotograficznej Henryka Pietkiewicza, dokumentującej wydarzenia związane z obchodami 400-lecia Konsulatu Francji w Gdańsku, odbędzie się w środę w Warszawie.

Ekspozycja ta stanowi fotograficzną kronikę wydarzeń, które miały miejsce przed rokiem w Gdańsku. Wskazuje na to też nazwa wystawy: "Jubileusz 400-lecia Konsulatu Francji w Gdańsku-Impresje, IV 2010" ("Jubil, de 400 ans de Consulat de France a Gdansk - Impressions, IV 2010") - powiedziała PAP Monika Tarnowska, konsul honorowy w Gdańsku.

Fotografie gdańskiego artysty Henryka Pietkiewicza przypominają ubiegłoroczne uroczystości i wydarzenia artystyczne, naukowe i towarzyskie, jakie odbyły się w Trójmieście w związku z 400-leciem konsulatu, a wśród nich m.in. wystawy "Francuskie korzenie sopockiego uzdrowiska", "Związki Gdyni z Francją" czy też konferencję naukową "Między Gdańskiem a Paryżem". Na fotosach utrwalono też np. francuskich oficerów Marynarki Wojennej z okrętu FS Sagittaire, przysłuchujących się w Gdyni wykładowi pt. "Epoka napoleońska" czy widowisko historyczne na ul. Długiej "Wjazd Napoleona do Gdańska".

Jak przypomniała w rozmowie z PAP konsul Monika Tarnowska, Henryk IV Burbon 23 kwietnia 1610 roku powołał pierwszego konsula Francji w Gdańsku. Był nim Jean de la Blanque, żołnierz w randze kapitana, będący wcześniej dyplomatą Zygmunta III Wazy. Oryginał tej nominacji został odnaleziony przez pracowników Muzeum Historycznego miasta Gdańska przed dwoma laty w gdańskich archiwach. "To było motorem, aby przypadający w zeszłym roku jubileusz uroczyście zaznaczyć. I rzeczywiście udało się zmobilizować szeroki krąg osób i instytucji do przygotowania wystaw, koncertów, pokazów i seminariów" - mówi Tarnowska.

Patronat nad trwającymi ponad tydzień obchodami objęli ministrowie spraw zagranicznych Polski i Francji, a w komitecie honorowym znaleźli się m.in. Francois Barry Delongchamps, ambasador Francji w Polsce i ambasador Polski we Francji Tomasz Orłowski.

Jak zaznacza Tarnowska, "panu ambasadorowi Delongchamps spodobała się bardzo fotograficzna impresja Pietkiewicza, na temat wydarzeń jubileuszowych i zaproponował, aby tę wystawę przenieść do siedziby ambasady w Warszawie. I jest to dowód na to, że stosunki francusko-polskie układają się bardzo dobrze".

14 maja 1610 roku, Henryk IV został zamordowany w Paryżu, a jego miejsce na tronie zajął Ludwik XIII. Teren działalności gdańskiej placówki dyplomatycznej był na tyle ważny, że dwa lata później (w 1612 roku) wraz ze swoją matką-regentką potwierdził nominację Jean de la Blanque na wyżej wymienione stanowisko.

Zainteresowanie Francji odległym regionem bałtyckim tłumaczyło się przede wszystkim względami ekonomicznymi oraz politycznymi. Na początku XVII wieku handel z północnymi wybrzeżami Afryki zakłócany został przez napady pirackie. Rząd francuski skierował więc swoje główne działania ekonomiczne na akwen bałtycki. Konsul Francji w Gdańsku zajmował się nie tylko sprawami politycznymi, ale również społecznymi. Sprawował także opiekę nad francuskimi kupcami, którzy mieszkali w tym Gdańsku.

W kolejności chronologicznej konsulami francuskimi w Gdańsku byli: Jean de la Blanque (1610-1626); Henri Canasilles (1629-1644);Jean Formont (1661-1704); Claude Mathy (1704-1706); Ludwik Mathy (1706-1756);Jean Dumont (1756-1768);Gerard de Rayneval (1768-1774);tienne De Pons (1774-1793). W 1793 roku konsulat francuski w Gdańsku został rozwiązany wobec zajęcia miasta przez Prusy. (PAP)

abe/ sto/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)