Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fotyga: nie żałuję, że nie spotkałam się z członkami komisji PE ds. CIA

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Polski Anna
Fotyga, która odwiedziła w środę Parlament Europejski w
Strasburgu, powiedziała, że nie żałuje, iż nie spotkała się ze
śledczymi PE badającymi sprawę domniemanych więzień i lotów CIA w
Europie.

Minister spraw zagranicznych Polski Anna Fotyga, która odwiedziła w środę Parlament Europejski w Strasburgu, powiedziała, że nie żałuje, iż nie spotkała się ze śledczymi PE badającymi sprawę domniemanych więzień i lotów CIA w Europie.

PE przyjął w środę raport, w którym stwierdził, że "nie można ani zaprzeczyć, ani potwierdzić", iż w Polsce istniał tajny ośrodek przetrzymywania więźniów CIA. Podobne, nieudowodnione podejrzenie pojawia się jeszcze tylko w części poświęconej Rumunii. Parlament oskarżył wiele rządów państw Unii Europejskiej, w tym Polski, o tolerowanie niezgodnej z prawem działalności CIA w Europie, jak porywanie lub przewożenie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

Eurodeputowani zaapelowali do Warszawy o przeprowadzenie dochodzenia wyjaśniającego te informacje.

"Trudno oczekiwać, by rząd zajął stanowisko w sprawie raportu eurodeputowanych PE" - powiedziała dziennikarzom Fotyga. "Cieszę się że posłowie polscy są zgodni" - dodała w nawiązaniu do tego, że ogromna większość polskich eurodeputowanych odrzuciła raport. "Za kadencji rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego na pewno żadne wydarzenia tego typu nie miały miejsca" - powtórzyła.

Raport ostro krytykuje brak współpracy polskich władz z komisją PE ds. CIA, odnotowując, że "wszyscy przedstawiciele polskiego rządu i parlamentu zaproszeni na spotkanie z tymczasową komisją odmówili udziału w spotkaniu".

"Nie żałuję, że nie spotkałam się z delegacją komisji PE" - powiedziała Fotyga.

Anna Fotyga spotkała się w Strasburgu z polskimi eurodeputowanymi, a rano także z prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, gdzie ostatnio trafiają m.in. pozwy od niemieckich obywateli przeciwko Polsce. W grudniu 2006 roku 22 obywateli Niemiec związanych z Powiernictwem Pruskim złożyło do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skargi przeciwko Polsce.

"Jestem z tego spotkania bardzo zadowolona i zamierzam kontynuować ten dialog" - powiedziała Fotyga. Poinformowała, że rozmowa dotyczyła bardzo konkretnych spraw, choć ich nie wymieniła. "Polska ma bardzo dobre konotacje i perspektywy" - dodała.

Po południu Anna Fotyga spotka się z przewodniczącym PE Hans- Gertem Poetteringiem.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mw/ ro/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)