Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fragmenty "Panoramy Siedmiogrodzkiej" podróżują po Węgrzech

0
Podziel się:

Fragmenty "Panoramy Siedmiogrodzkiej" ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie
będą prezentowane w sześciu węgierskich miastach na wystawie poświęconej Wiośnie Ludów. Wcześniej
wszystkie 14 fragmentów pokazywano w Budapeszcie podczas obchodów 160. rocznicy tego wydarzenia.

Fragmenty "Panoramy Siedmiogrodzkiej" ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie będą prezentowane w sześciu węgierskich miastach na wystawie poświęconej Wiośnie Ludów. Wcześniej wszystkie 14 fragmentów pokazywano w Budapeszcie podczas obchodów 160. rocznicy tego wydarzenia.

Jak poinformował PAP we wtorek dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adam Bartosz, obrazy po wystawie w Muzeum Historii Budapesztu, gdzie były eksponowane od marca do końca czerwca tego roku, będą kolejno prezentowane w sześciu innych muzeach regionalnych na terenie Węgier.

Na trasie znalazły się takie miasta, jak m.in. Eger i Szekesfehervar. Ostatnim etapem wystawy będzie rumuńskie miasto Arad, niegdyś znajdujące się na terenie Węgier.

Wystawa, w której uczestniczy tarnowskie muzeum, stała się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku na Węgrzech. Oprócz fragmentów "Panoramy Siedmiogrodzkiej" pokazywane są na niej uzbrojenie, mundury, dokumenty i inne pamiątki z epoki.

Na wiosnę przyszłego roku obrazy pokazane będą podczas obchodów kolejnej rocznicy Wiosny Ludów na Węgrzech w mieście Veszpr,m, a następnie wrócą do Tarnowa.

Tarnowskie muzeum posiada najwięcej, 14 fragmentów "Panoramy Siedmiogrodzkiej" przedstawiającej zwycięską bitwę o Sybin, jaką stoczyli Węgrzy pod dowództwem polskiego gen. Józefa Bema w 1849 roku.

Panorama była malowana przez zespół malarzy pod kierownictwem Jana Styki od kwietnia do września 1897 roku w budynku Rotundy we Lwowie, w którym powstawała wcześniej "Panorama Racławicka".

Jej wymiary były takie same jak "Panoramy Racławickiej": 120 metrów obwodu i 15 metrów wysokości. Dzieło zamówili Węgrzy z okazji 50. rocznicy Wiosny Ludów.

Na ziemiach polskich obraz był wystawiany w Warszawie, a ostatnia informacja o nim pochodzi z 1908 roku. Prawdopodobnie z powodu trudności finansowych spółki wystawiającej dzieło, pocięto je na mniejsze obrazy, które później sprzedano.

Na przełomie XIX i XX wieku wielkie panoramy malarskie były fenomenem artystycznym, widzowie chętnie je oglądali. Poszły w zapomnienie wraz z dynamicznym rozwojem nowej gałęzi sztuki - kina. (PAP)

rgr/ tot/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)