Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Franciszek: także papież i biskup muszą być uczniami

0
Podziel się:

Także papież i biskupi muszą być uczniami, bo tylko wtedy mogą przekazywać
wiarę - powiedział Franciszek podczas środowej audiencji generalnej. Przywołał przykład Japonii,
gdzie Kościół i wiara przetrwały 250 lat, mimo braku księży i całej struktury.

Także papież i biskupi muszą być uczniami, bo tylko wtedy mogą przekazywać wiarę - powiedział Franciszek podczas środowej audiencji generalnej. Przywołał przykład Japonii, gdzie Kościół i wiara przetrwały 250 lat, mimo braku księży i całej struktury.

Zwracając się do wiernych w Watykanie Franciszek podkreślił: "Wszyscy w Kościele jesteśmy uczniami i jesteśmy nimi zawsze, przez całe życie i wszyscy jesteśmy misjonarzami, każdy na miejscu, jakie wyznaczył mu Bóg".

"Możecie powiedzieć: +niektórzy nie są uczniami, bo biskup wie wszystko, papież wie wszystko i oni nie muszą być uczniami+. Nie, także biskup i papież muszą być uczniami, bo inaczej nie mogą przekazywać wiary" - dodał Franciszek wśród aplauzu wiernych.

Mówiąc o znaczeniu chrztu zwrócił uwagę na przykład japońskiej wspólnoty chrześcijańskiej. Poprosił wiernych: "Posłuchajcie tego uważnie. Kościół w Japonii doznał ciężkich prześladowań na początku XVII wieku. Było wielu męczenników, duchowni zostali wygnani, a tysiące osób zostało zabitych. Nie pozostał w Japonii żaden ksiądz".

"Wtedy wspólnota zeszła do podziemia zachowując wiarę w ukryciu. Kiedy rodziło się dziecko ojciec albo matka chrzcili je, bo każdy z nas może ochrzcić. Gdy dwa i pół wieku później misjonarze powrócili do Japonii, tysiące chrześcijan wyszło z ukrycia i Kościół mógł na nowo rozkwitać. Przeżyli dzięki łasce chrztu" - mówił Franciszek.

Przykład ten uznał za "wspaniały". Podkreślił, że wspólnota chrześcijańska w tym kraju przetrwała mimo izolacji i ukrycia.

"Wiele możemy nauczyć się z tej historii" - powiedział papież kładąc nacisk na wspólnotowy wymiar wiary.

Następnie skierował słowa otuchy do obecnych na placu Świętego Piotra wiernych z Ziemi Świętej. "Trudności i prześladowania, kiedy przeżywa się je z zawierzeniem, ufnością i nadzieją, oczyszczają wiarę i ją umacniają" - mówił Franciszek.

Zwrócił się także po włosku do Polaków mówiąc o znaczeniu chrztu: "Chrzest święty jest fundamentem naszego życia, najpiękniejszym darem Boga, początkiem nowego życia jako dzieci Bożych. Dziękujmy za nasz chrzest i pamiętajmy do czego ten sakrament nas zobowiązuje".

W środę poinformowano, że podczas niedzielnej wizyty w parafii w centrum Rzymu Franciszek spotka się z grupą uchodźców z Trzeciego Świata i z bezdomnymi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)