Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
francja
26.02.2006 05:59

Francja: Cezary: deszcz nagród dla "W rytmie serca"

26.2.Paryż (PAP/AFP) - "W rytmie serca" Jacquesa Audiarda zdobył w sobotę osiem Cezarów podczas tegorocznej 31. edycji wręczenia nagród, jednych z najbardziej prestiżowych w światowym przemyśle filmowym.

Podziel się
Dodaj komentarz

26.2.Paryż (PAP/AFP) - "W rytmie serca" Jacquesa Audiarda zdobył w sobotę osiem Cezarów podczas tegorocznej 31. edycji wręczenia nagród, jednych z najbardziej prestiżowych w światowym przemyśle filmowym.

Nominowany aż w dziesięciu kategoriach obraz został uznany za najlepszy francuski film roku, zaś jego scenariusz autorstwa Audiarda i Tonino Benacquisty - za najlepszą adaptację. Audiard triumfował jako najlepszy reżyser. Grający w filmie Niels Arestrup i Linh-Dan Pham zwyciężyli w kategoriach najlepszy aktor drugoplanowy i najlepsza debiutująca aktorka.

Cezary otrzymali ponadto autorzy muzyki Alexandre Desplat, zdjęć - Stephane Fontaine i montażu - Juliette Welfling.

Odtwórca głównej roli Romain Duris ustąpił jednak w kategorii najlepszy aktor Michelowi Bouqetowi, który w filmie "Le promeneur du Champ du Mars" wcielił się w postać prezydenta Francoisa Mitteranda. Najlepszą aktorką została Nathalie Baye ("Le petit lieutenant").

"Za wszelką cenę" Clinta Eastwooda ogłoszony został najlepszym filmem zagranicznym. Rywalizował m.in. z "Historią przemocy" Davida Cronenberga, "W stronę morza" Alejandro Amenabara i "Wszystko gra" Woody Allena.

Honorowego Cezara otrzymał Hugh Grant.

Za najlepszy debiut reżyserski uznano film dokumentalny "Darwin's Nightmare" Huberta Saupera, który ma już nominację do Oscara w kategorii dokumentu.

Obok Oscarów, Złotych Palm i Złotych Globów Cezary należą do najbardziej prestiżowych nagród w światowym przemyśle filmowym. Przyznaje je Francuska Akademia Filmowa.

"W rytmie serca" zdobyło do tej pory brytyjską nagrodę BAFTA w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz - za ścieżkę dźwiękową - Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.(PAP)

awl/ 0066,arch.

Tagi: francja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz