Notowania

wiadomości
01.02.2012 17:27

Francja: Hollande potwierdza, że chce renegocjować pakt fiskalny

Faworyt w nadchodzących wyborach prezydenckich we Francji, socjalista Francois Hollande, potwierdził w środę, że w razie wygranej ma zamiar renegocjować przyjęty w poniedziałek na szczycie UE przez 25 krajów nowy traktat fiskalny.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Faworyt w nadchodzących wyborach prezydenckich we Francji, socjalista Francois Hollande, potwierdził w środę, że w razie wygranej ma zamiar renegocjować przyjęty w poniedziałek na szczycie UE przez 25 krajów nowy traktat fiskalny. *

Jego zdaniem, brak tam środków pobudzających gospodarkę i wzrost zatrudnienia, więc Francja nie powinna ratyfikować paktu w przyjętej postaci.

"Powiedziałem już, że jeśli Francuzi mnie wybiorą, będziemy przestrzegać zobowiązań dotyczących dyscypliny fiskalnej - powiedział kandydat w radio RTL. - Ale co się tyczy traktatu, to powiedziałem, że jeśli nie dotyczy on wzrostu, wsparcia aktywności gospodarczej i zatrudnienia oraz skutecznej koordynacji polityk gospodarczych, to nie możemy takiego traktatu wziąć na siebie".

Przypomniał jednocześnie kalendarz parlamentarny we Francji: sesja Zgromadzenia Narodowego rozpocznie się w czerwcu, potem nastąpi przerwa wakacyjna, a ratyfikacja ma się odbyć w październiku.

Zapowiedzi Hollande'a wywołały polemikę i głosy krytyki ze strony rządzącej centroprawicy. Szef dyplomacji Alain Juppe ocenił, że renegocjacja paktu byłaby szkodliwa dla francuskich interesów oraz dla całej UE. "Podpis Francji nie podlega renegocjacji wraz ze zmianą rządu" - dodał minister spraw europejskich Jean Leonetti.

Głos w tej dyskusji zabrał w środę niemiecki minister ds. europejskich Michael Link, który był w Paryżu pytany przez dziennikarzy o to, czy jego zdaniem Francja powinna ratyfikować traktat w przyjętej w poniedziałek formie.

"Na najbliższym szczycie europejskim 1-2 marca zostanie jeszcze podjętych kilka dodatkowych decyzji. A potem będzie bardzo ważne, żeby wszyscy partnerzy respektowali porozumienie" - oświadczył Link po spotkaniu z Leonettim. Dopytywany, powiedział, że uzupełnienie paktu ma dotyczyć wzrostu gospodarczego.

Otoczenie ministra Leonettiego wyjaśniło natychmiast, że nie ma mowy o jakimkolwiek uzupełnianiu przyjętego już dokumentu przed jego podpisaniem, co jest zaplanowane na 1 marca w Brukseli. Tłumaczyło, że na szczycie mogą być podjęte ewentualne dodatkowe decyzje gospodarcze, ale słów Linka nie należy rozumieć jako zapowiedzi uzupełnienia samego paktu o jakieś przepisy.

Hollande pozostaje od wielu tygodni faworytem kwietniowo-majowych wyborów prezydenckich nad Sekwaną z poparciem w granicach 28-30 proc. głosów.

Nowa umowa pod nazwą "Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej" ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, przy założeniu, że do tego czasu będzie ratyfikowana przez 12 z 17 państw strefy euro. (PAP)

kot/ mc/

10702516, 10702912, arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz