Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Iluminacja Lyonu w Święto Świateł jeszcze większa niż dotąd

0
Podziel się:

Tradycyjne Święto Świateł w Lyonie, trwające od piątku do poniedziałku,
będzie jeszcze jaśniejsze niż dotąd - pisze w czwartek dziennik "Le Figaro". Nad oświetleniem 80
miejsc dziedzictwa narodowego pracowało 120 artystów, a miasto spodziewa się 3 mln gości.

Tradycyjne Święto Świateł w Lyonie, trwające od piątku do poniedziałku, będzie jeszcze jaśniejsze niż dotąd - pisze w czwartek dziennik "Le Figaro". Nad oświetleniem 80 miejsc dziedzictwa narodowego pracowało 120 artystów, a miasto spodziewa się 3 mln gości.

Od 1998 roku starówka w Lyonie - obejmująca 500 hektarów centrum miasta w widłach Rodanu i Saony, pełna zabytków gotyckich i renesansowych - figuruje na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Koncepcja święta jest dobrze ugruntowana - tłumaczy Georges Kepenekian, zastępca mera Lyonu ds. kultury i dziedzictwa. "To spotkanie jest dedykowane światłu, wiąże się z oddaniem miasta do dyspozycji artystom", a jego początki mają mocne korzenie w historii Lyonu.

Inicjatorem festiwalu jest spółka miejska, a połowę budżetu w wysokości 2,6 mln euro pokrywa tzw. klub partnerów, do których należy kilkadziesiąt przedsiębiorstw, w tym grupa energetyczna o światowym zasięgu EDF i Mat'Electrique - salon sprzętu oświetleniowego, elektrycznego i klimatyzacyjnego.

W przygotowaniu miasta do święta, którego kulminacją jest dzień obchodzonej przez Kościół uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, biorą udział także stowarzyszenia kupców, starających się o odpowiednią oprawę wystaw sklepowych i samych ulic.

Organizowany jest również jarmark na placu Carnota, gdzie ustawianych jest 140 udekorowanych i oświetlonych stoisk.

Tradycja Święta Świateł wywodzi się z procesji ze świecami w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Obchody tego dnia w Lyonie są starsze od ogłoszenia dogmatu w dniu 8 grudnia 1854 roku bullą Ineffabilis Deus przez papieża Piusa IX. Procesja lyońska ma początek w dziękczynieniu zarządzonym przez radców miejskich za ocalenie miasta od zarazy w XVII wieku, przypisywane opiece Matki Bożej.

"Jesteśmy zarówno związani z tradycja, a jednocześnie zanurzeni w dzisiejszym świecie i artyści wykorzystują najnowsze technologie, aby uświetnić miasto - powiedział Kepenekian. - Dla firm to okazja, by pokazać, że potrafią być mecenasami i poeksperymentować z innowacyjnymi rozwiązaniami" - uważa zastępca mera.

Przygotowania do Święta Świateł w Lyonie zaczynają się już od stycznia, kiedy specjalna komisja rozpatruje wraz ze sponsorami kandydatury zgłoszonych projektów i artystów, którym powierzona zostanie świąteczna oprawa. (PAP)

klm/ ap/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)