Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Krytycy zaskoczeni literackim Noblem dla Herty Mueller

0
Podziel się:

Francuskie media nie ukrywają swojego zaskoczenia przyznaniem
tegorocznej literackiej Nagrody Nobla mało znanej nad Sekwaną Hercie Mueller. Krytycy podkreślają
przy tym, że szwedzka Akademia nagrodziła odważną pisarkę, która z literatury uczyniła broń przeciw
politycznej przemocy.

Francuskie media nie ukrywają swojego zaskoczenia przyznaniem tegorocznej literackiej Nagrody Nobla mało znanej nad Sekwaną Hercie Mueller. Krytycy podkreślają przy tym, że szwedzka Akademia nagrodziła odważną pisarkę, która z literatury uczyniła broń przeciw politycznej przemocy.

Francuska prasa ocenia czwartkową decyzję o nagrodzeniu Noblem niemieckiej pisarki, pochodzącej z Rumunii, jako wielką niespodziankę. Krytycy zauważają, że werdyktem szwedzkiej Akademii mogą się poczuć mocno zawiedzeni inni pisarze wymieniani od lat jako faworyci literackiego Nobla: Amos Oz, Philip Roth czy Joyce Carol Oates.

Media zaznaczają, że popularna za Renem pisarka, we Francji pozostaje słabo znana, gdyż do tej pory ukazały się nad Sekwaną jedynie trzy tłumaczenia dzieł z jej bogatego dorobku.

"Nagradzając Mueller, Noblowskie jury wyraziło podziw dla odważnej kobiety, zmuszonej do schronienia się we własnym języku - języku, z którego potrafiła uczynić swoją broń" - podkreśla w dość lakonicznym artykule o nowej noblistce "Le Figaro".

Nieco więcej miejsca poświęca jej dziennik "Liberation". "Mueller opowiada o świecie pełnym strachu, tchórzostwa, ponurych kompromisów w epoce komunizmu małżonków Ceausescu, przypominającej krainę króla Ubu" - zaznacza gazeta. Zdaniem "Liberation", powieści Mueller należą do najsilniejszych literackich opisów trwogi przeżywanej codzienne przez mieszkańców bloku sowieckiego. Gazeta zauważa też, że w swych książkach tegoroczna noblistka jest także surowa wobec rumuńskich Niemców, którym zarzuca, że zbyt łatwo wyparli swoją nazistowską przeszłość.

Szef francuskiej dyplomacji Bernard Kouchner przesłał w czwartek "gorące gratulacje" Hercie Mueller. Podkreślił, że "w 20 lat po upadku muru berlińskiego" szwedzka Akademia "doceniła nie tylko dzieło poetyckie i literackie o ogromnej sile, ale także stałe i odważne zaangażowanie dla obrony podstawowych wolności".

"Jej dzieło przypomina nam, że na głębokim uczuciu solidarności, wystawianym na próby w najtrudniejszych momentach, opiera się w dużej części przyjaźń francusko-niemiecka i nasza wspólna europejska przyszłość" - napisał w specjalnym komunikacie Kouchner.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ abe/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)