Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Piramida Luwru ma już ekologiczne oświetlenie

0
Podziel się:

Wielką szklaną piramidę na dziedzińcu paryskiego Luwru można już podziwiać
nocą w blasku energooszczędnych świateł. Dawną iluminację zastąpiono właśnie nowymi ekologicznymi
diodami.

Wielką szklaną piramidę na dziedzińcu paryskiego Luwru można już podziwiać nocą w blasku energooszczędnych świateł. Dawną iluminację zastąpiono właśnie nowymi ekologicznymi diodami.

Słynna piramida, której wejście prowadzi zwiedzających do sal największego muzeum Paryża, zyskała nowe, bardziej zgodne z duchem czasu oświetlenie.

4,5 tysiąca żarówek ksenonowych, które do tej pory oświetlały piramidę i fasadę położonego przy niej pawilonu Colberta, zostało zastąpionych przez 3,2 tysiąca nowoczesnych diod elektroluminescencyjnych (LED). Jak zapewnia dyrekcja Luwru, dzięki tej inwestycji, zrealizowanej przez koncern Toshiba, zużycie energii zmniejszy się w tej części muzeum o ponad 70 proc.

Do końca pierwszego półrocza przyszłego roku wszystkie fasady Luwru okalające dziedziniec Napoleona, na którym stoi wielka piramida, mają być także wyposażone w LED-y. Ukończenie wymiany oświetlenia w pozostałej części kompleksu monumentalnego muzeum zaplanowano na koniec 2013 roku.

Szklana piramida - wraz z trzema otaczającymi ją minireplikami - stanęła na dziedzińcu paryskiego pałacu w roku 1989 w ramach wielkiej przebudowy pałacu, którą zainicjował ówczesny prezydent Francji Francois Mitterrand.

Przypominającą kształtem groby faraonów budowlę o wysokości 20,6 metra zaprojektował amerykański architekt chińskiego pochodzenia Ieoh Ming Pei.

Jej wznoszeniu towarzyszyły zażarte spory. Liczni przeciwnicy tej szklano-stalowej konstrukcji zarzucali architektowi, że chce zeszpecić piękny widok na dziedziniec i fasady byłej rezydencji królów Francji. Z czasem jednak piramida stała się - obok wystawianych w tym muzeum Mony Lisy i Wenus z Milo - najbardziej bodaj obleganym obiektem Luwru.

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ mmp/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)