Notowania

wiadomości
16.11.2011 10:16

Francja: Policja interweniowała przeciw "oburzonym" w La Defense

Francuska policja próbowała zlikwidować obozowisko około setki "oburzonych", którzy od blisko dwóch tygodni koczują w paryskiej dzielnicy biznesu La Defense - podały w środę media. Policjanci zabrali manifestantom ich tekturowe kartony i plandeki.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Francuska policja próbowała zlikwidować obozowisko około setki "oburzonych", którzy od blisko dwóch tygodni koczują w paryskiej dzielnicy biznesu La Defense - podały w środę media. Policjanci zabrali manifestantom ich tekturowe kartony i plandeki. *

Policjanci i żandarmi w liczbie zbliżonej do protestujących otoczyli we wtorek późnym wieczorem ich obozowisko, które znajdowało się przy Wielkim Łuku w La Defense. Mimo oporu "oburzonych", siły porządkowe skonfiskowały im kartony, drewniane palety i brezent, umożliwiające nocowanie na miejscu.

W czasie tej interwencji nikt nie został ranny ani nikogo nie aresztowano. Manifestanci określili działania policji jako "brutalne". Z kolei prefektura policji wyjaśniła, że operacja "miała na celu wyczyszczenie esplanady z kartonów i mebli, nagromadzonych przez +oburzonych+, ale nie było jej intencją ewakuowanie osób ani dokonanie tymczasowych aresztowań".

Nieco później w nocy z wtorku na środę, policjanci ponownie wkroczyli do akcji przeciw manifestantom. Według protestujących, cytowanych przez AFP, funkcjonariusze "posunęli się do zdeptania żywności i lekarstw", zgromadzonych na miejscu przez "oburzonych".

Manifestanci zapowiedzieli, że mimo akcji policyjnej są zdecydowani kontynuować okupację La Defense.

Już w ostatnich dniach siły porządkowe próbowały kilkakrotnie złamać determinację protestujących. Zabrały im m.in. rozstawione przez nich wcześniej namioty.

"Oburzeni" zajmują obozowisko w paryskiej dzielnicy biznesu od 4 listopada, czyli od szczytu G20 w Cannes. Ich liczba w tym czasie dochodziła do około 400 osób. Ten globalny ruch kontestacji nie osiągnął we Francji tak dużych rozmiarów jak w innych krajach Europy Zachodniej czy w USA. (PAP)

szl/ dmi/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz