Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
policja
12.07.2010 00:03

Francja: Policja przeszukała rezydencję Bettencourt

# dochodzi sprecyzowanie miejsca rewizji u Bettencourt i informacja o innych przeszukaniach #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi sprecyzowanie miejsca rewizji u Bettencourt i informacja o innych przeszukaniach #

13.07. Paryż (PAP) - Francuskie organy ścigania przeprowadziły w poniedziałek rewizję w rezydencji najbogatszej Francuzki Liliane Bettencourt. Miliarderka jest posądzana o oszustwa podatkowe i nielegalne wsparcie finansowe Nicolasa Sarkozy'ego.

Francuskie organy ścigania przeprowadziły w poniedziałek rewizję w biurze w pobliżu rezydencji najbogatszej Francuzki Liliane Bettencourt, podejrzewanej m.in. o oszustwa podatkowe - podał na stronie internetowej dziennik "Le Figaro". Wcześniej media mówiły o przeszukaniu mieszkania, a nie biura miliarderki.

Francuska prokuratura wszczęła w ubiegłym tygodniu wstępne śledztwo przeciw 87-letniej Bettencourt w sprawie o domniemane oszustwa podatkowe i lokowanie dużej części dochodów na tajnych kontach za granicą. Bettencourt, córka założyciela koncernu L'Oreal, jest też posądzana o to, że w 2007 roku wsparła nielegalnie kampanię wyborczą Nicolasa Sarkozy'ego kwotą 150 tys. euro.

Jak podał wieczorem dziennik "Le Figaro", policja przeszukała w poniedziałek biuro księgowości w pobliżu rezydencji miliarderki w podparyskim Neuilly-sur-Seine. Wcześniej francuskie media, na podstawie źródeł policyjnych, podały, że rewizję przeprowadzono w samym mieszkaniu Bettencourt.

Podobną akcję - jak podaje "Le Figaro" - przeprowadzili funkcjonariusze tego samego dnia w paryskim mieszkaniu przyjaciela Bettencourt, fotografa Francois-Marie Baniera. Według radia France Info, w ramach szeroko zakrojonej operacji policjanci przeszukali w poniedziałek także pięć innych miejsc u osób bliskich miliarderce, których personalia nie są na razie znane.

Sama Bettencourt przebywa obecnie w swojej innej rezydencji w Bretanii.

Według "Le Figaro", organy śledcze poszukują dowodów na domniemane ukrywanie przez miliarderkę swojego majątku w rajach podatkowych, m.in. na jednej z wysp na Seszelach. Z informacji otoczenia Bettencourt wynika, że posiada ona dwa nieznane francuskiemu fiskusowi konta w Szwajcarii na łączną kwotę 78 mln euro.

Media spekulują od kilku tygodni, że w ukrywaniu tych dochodów przed fiskusem mógł pomagać miliarderce minister pracy Eric Woerth i jego żona Florence, była pracowniczka firmy Liliane Bettencourt. Jednak ujawniony w niedzielę wieczorem raport francuskiej Generalnej Inspekcji Finansowej (IGF) oczyszcza Woertha od tego zarzutu.

Komentatorzy zauważają, że do rewizji w mieszkaniu miliarderki doszło zaledwie kilka godzin przed wystąpieniem telewizyjnym prezydenta Sarkozy'ego, w którym odniósł się on do zarzutów w aferze Bettencourt.

Szymon Łucyk(PAP)

szl/ jm/

Tagi: policja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz