Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Przed Senatem dwa wiece ws. ustawy o ludobójstwie Ormian

0
Podziel się:

Przed siedzibą Senatu w Paryżu manifestują w poniedziałek przeciwnicy i
zwolennicy projektu ustawy o karaniu osób negujących ludobójstwo Ormian przez Turcję w latach
1915-1917. Izba wyższa parlamentu ma po południu głosować w tej kontrowersyjnej sprawie.

Przed siedzibą Senatu w Paryżu manifestują w poniedziałek przeciwnicy i zwolennicy projektu ustawy o karaniu osób negujących ludobójstwo Ormian przez Turcję w latach 1915-1917. Izba wyższa parlamentu ma po południu głosować w tej kontrowersyjnej sprawie.

Projekt ustawy, przyjęty już przez izbę niższą francuskiego parlamentu, zakłada rok więzienia i 45 tys. euro grzywny za każde publiczne negowanie ludobójstwa Ormian. Jeśli Senat przegłosuje w poniedziałek ten tekst, to zostanie on definitywnie przyjęty.

W oczekiwaniu na głosowanie senatorów w poniedziałek przed gmachem izby wyższej zebrały się na ulicy w niewielkiej odległości dwa przeciwne obozy: z jednej strony Turcy, a z drugiej - Ormianie.

Oba uliczne wiece są odgrodzone barierkami. Kordony policji i żandarmerii pilnują, aby nie dopuścić do starcia niechętnych sobie grup.

Kilkuset przeciwników karania za negowanie ludobójstwa Ormian przyszło pod Senat z tureckimi i francuskimi flagami. Na ich transparentach widać hasła: "+Nie+ dla penalizacji, +tak+ - dla wolności wypowiedzi!", "To nie politycy powinni pisać historię!".

Druga demonstracja, zwolenników tekstu, według telewizji BFM TV licząca około tysiąca osób, ustawiła się w odległości około 100-150 metrów od tureckiej. "Senacie, nie ulegaj presji, negacjonizm nie jest wolnością wypowiedzi!" - ripostują uczestnicy wiecu, zorganizowanego przez organizacje ormiańskie we Francji.

Oczekuje się, że senatorzy przyjmą w poniedziałek projekt bez poprawek, choć w ubiegłym tygodniu senacka komisja prawna wyraziła negatywną opinię o tym tekście. Ankara zagroziła już, że w takim wypadku ogłosi sankcje przeciw Paryżowi.

Władze Turcji zaprotestowały już zdecydowanie przeciw przyjęciu 22 grudnia ub.r. przez Zgromadzenie Narodowe wspomnianego tekstu. Zaraz po tym głosowaniu Ankara odwołała tymczasowo swego ambasadora we Francji. Wrócił on do Paryża 7 stycznia.

W reakcji na francuską rezolucję premier Turcji Recep Tayyip Erdogan wstrzymał współpracę polityczną i wojskową z Francją.

Do tej pory francuskie prawo przewidywało jedynie karanie za negowanie Holokaustu. W 2001 r. Francja przyjęła uchwałę o uznaniu rzezi Ormian na terenie imperium osmańskiego za ludobójstwo, nie przewidując jednak sankcji karnych za negowanie tej zbrodni.

Zdaniem Ormian i w ocenie wielu historyków, w wyniku zaplanowanej przez ówczesną Turcję operacji mogło zginąć od miliona do 1,5 mln ludzi. Ankara uznaje, że w Anatolii podczas pierwszej wojny światowej zginęło do 500 tys. Ormian, i utrzymuje, że nie byli oni ofiarami eksterminacji, lecz chaosu, w którym pogrążyło się imperium otomańskie w ostatnich latach swego istnienia.

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)