Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Sesja o rewolucjach - od Solidarności po arabską wiosnę

0
Podziel się:

W Lille na północy Francji odbyła się we wtorek międzynarodowa konferencja
naukowa "Ruch Solidarności i jaśminowe rewolucje". Debaty z udziałem wielu badaczy z Polski i
Francji zorganizowano z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

W Lille na północy Francji odbyła się we wtorek międzynarodowa konferencja naukowa "Ruch Solidarności i jaśminowe rewolucje". Debaty z udziałem wielu badaczy z Polski i Francji zorganizowano z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Całodzienną sesję przygotował konsulat RP w Lille wspólnie z francuskim stowarzyszeniem "Les Jeunes Europeens" ("Młodzi Europejczycy"), a dyskusje toczyły się w gmachu tamtejszej Wyższej Szkoły Dziennikarskiej (ESJ). Debatom przysłuchiwali się - obok naukowców i związkowców z obu krajów - także studenci dziennikarstwa i nauk politycznych z Lille.

Jak powiedział PAP konsul generalny RP w Lille Bogdan Bernaczyk-Słoński, pierwotnie organizatorzy przygotowywali sesję koncentrującą się tylko wokół rocznicy stanu wojennego, ale "wypadki w krajach islamskich zmodyfikowały te plany i narzuciły wątek porównawczy".

Jak zaznaczył konsul, w dobie rewolucji arabskich Polska ma okazję przypomnieć o swoim know-how w dziedzinie pokojowego przejścia od dyktatury do demokracji.

Wśród głównych tematów wtorkowej sesji była fala francuskiej solidarności z Polakami w latach 80., której konkretnym wyrazem były liczne wtedy konwoje ciężarówek ze sprzętem poligraficznym i pomocą humanitarną.

Prelegenci przypomnieli o swoistej "fascynacji" francuskich związkowców w tamtych czasach rodzącym się w Polsce pierwszym niezależnym syndykatem w sowieckim bloku.

W drugiej części konferencji dyskutanci skupili się na porównaniu ruchu Solidarności i niedawnej fali rewolucji arabskich oraz na reakcjach Zachodu na oba te wydarzenia.

W konferencji wzięli udział badacze rewolucji Solidarności z Francji i Polski, w tym znani socjolodzy Alain Touraine i Marcin Frybes. Wśród mówców byli także związkowcy z obu krajów, jak Józef Niemiec, działacz Solidarności, obecny członek kierownictwa Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w Brukseli, oraz liczni dziennikarze i publicyści. Organizatorzy zaprosili również gości z Tunezji i innych krajów arabskich, w których wybuchły niedawno rewolty.

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ mc/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)