Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja skrytykowała żądanie likwidacji siedziby PE w Strasburgu

0
Podziel się:

Francja uznaje za godny ubolewania wniosek brytyjskiego eurodeputowanego
Edwarda McMillana-Scotta, by zlikwidować siedzibę Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, a obrady
PE przenieść do Brukseli - oświadczył w piątek rzecznik francuskiego MSZ Bernard Valero.

Francja uznaje za godny ubolewania wniosek brytyjskiego eurodeputowanego Edwarda McMillana-Scotta, by zlikwidować siedzibę Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, a obrady PE przenieść do Brukseli - oświadczył w piątek rzecznik francuskiego MSZ Bernard Valero.

McMillan-Scott, wiceprzewodniczący PE z ramienia liberałów, zaproponował w czwartek, aby ze względów ekonomicznych obrady plenarne Parlamentu Europejskiego nie odbywały się już, jak dotąd, w Strasburgu, ale jedynie w Brukseli. Jego inicjatywę poparł tego samego dnia w oficjalnym komunikacie rząd brytyjski oraz część eurodeputowanych.

"Dowiedzieliśmy się ze zdumieniem o niedawnej inicjatywie kwestionującej siedzibę Parlamentu Europejskiego w Strasburgu" - powiedział podczas stałego briefingu prasowego Valero. Dodał, że choć jest to "inicjatywa osobista", to "niemniej godna ubolewania".

Rzecznik francuskiego MSZ podkreślił, że propozycja brytyjskiego eurodeputowanego "nie zobowiązuje w niczym Parlamentu Europejskiego jako takiego ani też z całą pewnością jej przewodniczącego Jerzego Buzka".

Pytany w czwartek o wniosek McMillana-Scotta, Buzek miał - według agencji AFP - powiedzieć: "Kwestia siedziby PE jest w rękach państw członkowskich UE", nie wyrażając osobistego stanowiska w sprawie inicjatywy.

Valero podkreślił, że kwestię utrzymywania trzech różnych siedzib Parlamentu Europejskiego: w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu rozstrzygają unijne traktaty, tak że bez ich modyfikacji nie ma mowy o jakiejkolwiek zmianie.

Pytany przez PAP o tę sprawę, Valero zaznaczył, że "Strasburg we francuskiej historii i geografii jest miastem o bardzo szczególnym znaczeniu, które nie powinno być naruszone przez indywidualne inicjatywy". Dodał, że Francja zrobi w najbliższym czasie wszystko, by ułatwić jeszcze pracę eurodeputowanym w Strasburgu i zwiększyć atrakcyjność miasta.

Sesje plenarne Parlamentu Europejskiego odbywają się w dwóch miejscach - w Brukseli i Strasburgu, a w Luksemburgu mieści się administracja PE.

Brytyjska propozycja zamknięcia strasburskiej siedziby Parlamentu nie jest pierwszą tego typu. Zdaniem zwolenników przeniesienia wszystkich obrad do Brukseli pozwoliłoby to zaoszczędzić koszty przejazdu eurodeputowanych, wynoszące 180 milionów euro rocznie.

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ klm/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)