Notowania

wiadomości
05.06.2012 19:37

Francja: Specjalistka domu Christie's odkryła arcydzieła z XVII wieku

Specjalistka domu aukcyjnego odkryła we Francji dwa XVII-wieczne arcydzieła malowane na miedzianej blasze, w tym wspólne dzieło Jana Brueghla starszego i Hansa Rottenhammera. Trafi ono pod młotek 21 czerwca w Paryżu - poinformował we wtorek dom Christie's.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Specjalistka domu aukcyjnego odkryła we Francji dwa XVII-wieczne arcydzieła malowane na miedzianej blasze, w tym wspólne dzieło Jana Brueghla starszego i Hansa Rottenhammera. Trafi ono pod młotek 21 czerwca w Paryżu - poinformował we wtorek dom Christie's. *

Ekspertka Christie's, Elvire de Maintenant, która przybyła do mieszkania dwóch kobiet, aby ocenić dzieło dawnego mistrza - jak się okazało, kopię - dostrzegła w saloniku cenne obrazy.

Nad szafką wisiał niewielki (31 na 40 cm) obraz gabinetowy, którego wysoka klasa była dla wytrawnego oka oczywista, ale o którego wartości właścicielki nie miały pojęcia.

Była to "Uczta bogów: zaślubiny Bachusa i Ariadny", wspólne dzieło niemieckiego malarza Hansa Rottenhammera (1564-1625) i znanego flamandzkiego mistrza Jana Brueghla starszego zwanego Aksamitnym.

Obraz jest sygnowany i datowany na 1602 rok w Wenecji. Obaj artyści pracowali nad nim na zmianę. Wyceniono go na 600 tys.-1 mln euro.

Brueghel Aksamitny (1568-1625) zawdzięczał swój przydomek delikatnej fakturze malarskiej i harmonijnemu bogactwu kompozycji. Częstym motywem jego prac były Madonny w girlandzie kwiatów i bukiety. Część swoich obrazów malował na blasze.

W szafie znajdowało się kolejne małe arcydzieło, "Mars i Wenus zaskoczeni przez Wulkana" (18,2 na 13,5 cm), namalowane przez holenderskiego manierystę Joachima Wtewaela w 1610 roku. Wartość obrazu szacuje się na 2,5-5 mln euro. Zostanie wystawiony na aukcję w Londynie 3 lipca.

Joachim Anthonisz Wtewael (1566-1638) malował głównie sceny biblijne i mitologiczne, charakteryzujące się eleganckimi postaciami w wyszukanych pozach i manierystyczną kolorystyką.(PAP)

klm/ mc/

11562055

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz