Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Szef MSW chce dopisać kolejne kraje do "listy ryzyka"

0
Podziel się:

Francuski minister spraw wewnętrznych chce dopisać 23 kraje do "listy
ryzyka"; obywatele państw, znajdujących się na tej liście, są poddawani szczególnie wnikliwej
kontroli na lotniskach.

Francuski minister spraw wewnętrznych chce dopisać 23 kraje do "listy ryzyka"; obywatele państw, znajdujących się na tej liście, są poddawani szczególnie wnikliwej kontroli na lotniskach.

W wypowiedzi na ten temat, opublikowanej w środę przez dziennik "Le Figaro", minister Brice Hortefeux nie sprecyzował, które kraje chciałby dopisać do listy, obejmującej obecnie tylko Jemen, Syrię, Afganistan, Pakistan, Iran, Algierię i Mali.

"Le Figaro" przewiduje, że chodzi m.in. o Nigerię, jako że właśnie Nigeryjczyk usiłował w Boże Narodzenie dokonać samobójczego zamachu na amerykański samolot, lecący z Amsterdamu do Detroit.

USA, które mają własną "listę ryzyka", dopisały już do niej Nigerię.

Szef francuskiego MSW podkreślił, że nie chodzi o piętnowanie poszczególnych krajów przez umieszczanie ich na tej liście, lecz o "konieczność uwzględnienia punktów tranzytowych radykalnych siatek islamistycznych". W wypowiedzi dla radia Hortefeux podkreślił w środę, że umieszczenie na liście ryzyka nie oznacza, iż rządy tych krajów wspierają terroryzm. "Czasem nie mają one środków na walkę z terroryzmem, jak np. Mali" - uważa minister.

Linie lotnicze, latające do Francji z krajów na liście ryzyka mają obowiązek przekazywania władzom z wyprzedzeniem informacji o pasażerach. Hortefeux chce, żeby informacje takie były przekazywane w chwili dokonania przez pasażera rezerwacji, a nie podczas odprawy pasażerskiej. Służbom bezpieczeństwa dałoby to więcej czasu na wyszukiwanie podejrzanych.

W związku z próbą zamachu w Boże Narodzenie, we francuskich portach lotniczych rozmieszczono tysiące dodatkowych policjantów - powiedział w środę Hortefeux w radiu. Dodał, że wszyscy pasażerowie udający się do Stanów Zjednoczonych są poddawani kontroli osobistej, bez względu na to, czy pochodzą z krajów na liście ryzyka, czy nie. (PAP)

az/ ap/

5421703

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)