Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francuz Joseph Daul nowym szefem europejskich chadeków

0
Podziel się

Francuz Joseph Daul został we wtorek nowym przewodniczącym Europejskiej
Partii Ludowej, która zrzesza centroprawicowe ugrupowania w krajach Europy. Funkcję te powierzyło
mu obradujące w Brukseli Zgromadzenie Polityczne EPL.

bEqEJrrF

Francuz Joseph Daul został we wtorek nowym przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, która zrzesza centroprawicowe ugrupowania w krajach Europy. Funkcję te powierzyło mu obradujące w Brukseli Zgromadzenie Polityczne EPL.

Daul, który jest również szefem frakcji chadeków w Parlamencie Europejskim, dokończy mandat zmarłego w październiku wieloletniego przewodniczącego EPL, byłego premiera Belgii Wilfrieda Martensa.

"To wielki zaszczyt otrzymać ten mandat prowadzenia partii naprzód, szczególnie w czasie tak ważnych wyzwań, jak wybory europejskie w maju 2014 roku. Zrobię wszystko, co możliwe, by kontynuować doskonałą pracę Wilfrieda Martensa, którego przywództwo i zaangażowanie uczyniło EPL największą i najbardziej wpływową partią polityczną w Europie" - oświadczył Daul, cytowany w komunikacie prasowym.

bEqEJrrH

Dodał, że swoją energię poświęci temu, "by przekonać obywateli do głosowania za Europą, która będzie im służyć". Potwierdził też, że EPL będzie prowadziła kampanię wyborczą w całej UE, z czołowym, wspólnym kandydatem, którego wyłoni kongres ugrupowania w Dublinie na początku marca.

66-letni Daul pochodzi ze Strasburga. Jest członkiem francuskiej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). W europarlamencie zasiada od 1999 roku.

Niektóre brukselskie media sugerowały niedawno, że szanse na objęcie funkcji przewodniczącego EPL miałby były premier Polski i były szef PE Jerzy Buzek. Sam polityk zapewniał, że o to nie zabiegał. Kongres statutowy EPL, który wybierze nowego przewodniczącego, planowany jest na jesień 2015 roku.

Do Europejskiej Partii Ludowej należą 73 ugrupowania centrowe i centroprawicowe - w tym Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe - z 39 krajów Europy. Tworzy ona obecnie najliczniejszą grupę polityczną w Parlamencie Europejskim. Z europejskich chadeków wywodzi się 13 szefów rządów w krajach UE, w tym polski premier Donald Tusk, kanclerz Niemiec Angela Merkel czy premier Hiszpanii Mariano Rajoy. Chadekiem jest też obecny szef Komisji Europejskiej, Portugalczyk Jose Barroso.

bEqEJrrN

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

bEqEJrsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)