Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francuzi manifestują w obronie Romów

0
Podziel się:

Tysiące przeciwników polityki prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego wyszły na ulice.

Francuzi manifestują w obronie Romów
(PAP/EPA)

W Paryżu i innych miastach Francji manifestowały tysiące przeciwników polityki prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego wobec Romów i innych imigrantów. Znani artyści, jak Jane Birkin, odśpiewali pod ministerstwem ds. imigracji protest-song przeciw ksenofobii.

W całej Francji zaplanowano na sobotę około 130 manifestacji z inicjatywy kilkudziesięciu organizacji pozarządowych, m.in. Ligi Praw Człowieka, Lekarzy Świata i wspólnoty Emmaus.

Uczestnicy sprzeciwiają się zaostrzeniu polityki prezydenta Sarkozy'ego wobec imigrantów, w tym zwłaszcza masowemu odsyłaniu Romów do krajów ich pochodzenia - Rumunii i Bułgarii.

Manifestanci protestują też przeciw surowym działaniom rządzącej centroprawicy w walce z przestępczością. Według opozycji, prezydent Sarkozy obciąża imigrantów, szczególnie przybyszy z krajów Maghrebu i Romów, winą za wzrost przestępczości w kraju.

Według szacunkowych danych, tylko od końca lipca, gdy ogłoszono zaostrzenie tej polityki, odesłano do Rumunii i Bułgarii około 1000 Romów. Dostali oni od francuskich władz przed wyjazdem jednorazowy zasiłek w wysokości 300 euro na osobę dorosłą i 100 euro na dziecko.
Najliczniejszy pochód, liczący - według różnych źródeł - od 12 do 50 tysięcy osób, ruszył po południu z placu Republiki w Paryżu. Na jego czele maszerowali mieszkający we Francji Romowie i Francuzi romskiego pochodzenia. _ - Wobec ksenofobii i polityki piętnowania - Wolność, Równość, Braterstwo! _ - to główne hasło protestujących.

Udział w paryskim pochodzie wzięli znani politycy lewicy i centrum, w tym liderka Zielonych Cecile Dufflot, przywódca _ antykapitalistów _ Olivier Besancenot i szef największego związku zawodowego CGT Bernard Thibault.

W pochodzie dostrzec można też było Danielle Mitterrand, wdowę po prezydencie Francji, Francois Mitterrandzie. Podobne manifestacje zorganizowano w sobotę także m.in. w Marsylii, Tuluzie i Bordeaux.

Osobny wiec przeciw ksenofobii urządzili wcześniej tego dnia w Paryżu artyści, w tym piosenkarki Regine i Jane Birkin. Pod oknami ministerstwa ds. imigracji odśpiewały one głośną piosenkę Serge'a Gainsbourga _ Les P'tits Papiers _.

_ - To piosenka dla ludzi pogrążonych w nieszczęściu, która ma im dodać otuchy. Wydaje mi się, że czyni się kozły ofiarne z nielegalnych imigrantów i Romów. Mogą oni być wydaleni z Francji w przeciwieństwie do mnie, choć też jestem cudzoziemką _ - powiedziała Birkin, pochodząca z Wielkiej Brytanii.

Zobacz reportaż o francuskich Romach z Al Jazeera English:

We Francji trwa od miesiąca gorąca dyskusja wokół zaostrzenia przez Paryż polityki wobec Romów - akcji likwidowania ich obozowisk i deportacji do Rumunii i Bułgarii. Francuska opozycja ostro atakuje prezydenta Sarkozy'ego, określając jego akcję jako _ rasistowską _.

Prezydent Sarkozy tłumaczy ostrzejszy kurs wobec imigrantów romskich tym, że nielegalne obozowiska tej mniejszości we Francji są _ źródłem handlu ludźmi, prostytucji i wykorzystywania dzieci _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t85046.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francuzi;pacyfikuja;obozy;romow,204,0,654796.html) Francuzi pacyfikują obozy Romów Sarkozy: Obozowiska są źródłem handlu ludźmi, prostytucji i wykorzystywania dzieci.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t40478.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ke;bedzie;mediowac;w;sprawie;romow;we;francji,83,0,667475.html) KE będzie mediować w sprawie Romów we Francji Decyzja Paryża o deportacji tysięcy Romów do Rumunii i Bułgarii wzbudziła wiele kontrowersji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t109635.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/romowie;wzywaja;do;bojkotu;towarow;z;francji,4,0,667140.html) Romowie wzywają do bojkotu towarów z Francji 6 września planują demonstrację przeciwko polityce Paryża.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)