Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francuzi stopniowo wznawiają ruch lotniczy

0
Podziel się:

Niemcy ostrożnie szykują się do otwarcia przestrzeni powietrznej.

Francuzi stopniowo wznawiają ruch lotniczy
(PAP/EPA)

aktualizacja: 16.48

Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Niemcami przedłużono do godz. 20 we wtorek. *W większej części Europy nadal obowiązuje zakaz lotów z powodu pyłów wulkanicznych znad Islandii, ale część ograniczeń złagodzono - informuje agencja Reutera.* Francja wypuściła około 30 procent samolotów.

W Austrii przestrzeń powietrzna jest otwarta od godz. 5. rano w poniedziałek.
Belgia zaczęła zezwalać niektórym samolotom na lądowanie (pierwsza maszyna przyleciała z Turcji ok. 9.40). Od godz. 14 ma pozwolić również tylko niektórym maszynom na start.

Otwarte są porty lotnicze w Bośni, Bułgarii, Czechach, Czarnogórze, Rosji i Serbii. Działa 17 lotnisk w Hiszpanii, a także wszystkie w Turcji, choć samolotom wylatującym z niektórych portów zaleca się nie latać powyżej 6 tys. metrów.

W Danii lotniska pozostaną zamknięte do godz. 2. w nocy w środę. W Estonii przestrzeń powietrzna ma być zamknięta w godzinach 9-14 we wtorek. W Finlandii przestrzeń powietrzna jest zamknięta do godz. 17. we wtorek.
fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/utrudnienia;w;ruchu;lotniczym;nad;europa,galeria,3608,0.html)Francja planowała stopniowe otwieranie portów od godz. 8. rano. Z lotniska Roissy Charles de Gaulle w Paryżu wyleciał we wtorek pierwszy od czwartku samolot do Nowego Jorku. Ruch lotniczy jest stopniowo wznawiany, ale tylko nielicznym pasażerom udaje się dostać na pokład samolotów. Z paryskich lotnisk odlatuje tylko około 30 procent samolotów przewidzianych w rozkładzie lotu.
Z amsterdamskiego lotniska Schiphol w poniedziałek wieczorem odprawiono trzy rejsy: do Nowego Jorku, Szanghaju i Dubaju.

Lotnisko w Dublinie pozostanie zamknięte do godz. 20 we wtorek. Loty nad *Irlandią *dozwolone są powyżej 6,2 km.

Litwa i Łotwa otworzyły przestrzeń powietrzną od godz. 8. rano, ale na Litwie większość lotów jest odwołana.
Niemcy utrzymują zamknięcie przestrzeni powietrznej, jedynie z pewnymi wyjątkami, co najmniej do godz. 20. we wtorek. Na podstawie specjalnych pozwoleń linie lotnicze mogą jednak realizować część zaplanowanych rejsów, co pozwoli nieco złagodzić panujący od zeszłego piątku chaos w komunikacji lotniczej nad Europą. Niemieckie władze lotnicze dopuszczają coraz więcej odstępstw.

Lufthansa planuje we wtorek około 200 tzw. lotów na widoczność poniżej pułapu chmur; zazwyczaj największe niemieckie towarzystwo lotnicze wykonuje 1800 rejsów z i do Niemiec. W powietrzu są
także maszyny linii Air Berlin i Condor.

*Norwegia *ponownie zamknęła we wtorek rano południowo-zachodnią część swojej przestrzeni powietrznej. W większości kraju pozostaje ona otwarta, działa lotnisko w Oslo.

W Rumunii przestrzeń powietrzna jest otwarta. Na *Słowacji *otworzono przestrzeń powietrzną na wschodzie, a w pozostałej części kraju - dla lotów powyżej 7,5 tys. metrów. Zamknięte jest lotnisko w Bratysławie.

W Słowenii *przestrzeń powietrzna jest otwarta od niedzieli w nocy. Swoją przestrzeń powietrzną otworzyła we wtorek rano *Szwajcaria. W Szwecji przestrzeń powietrzna jest otwarta dla lotów na północ od linii między Goeteborgiem a Sztokholmem. Wznawiane są loty między Sztokholmem a Oslo.

Na Ukrainie działa kijowskie międzynarodowe lotnisko Boryspol.

fot: PAP/EPA_ fot: PAP/EPA _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/islandia;aktywnosc;wulkanu;nie;slabnie,galeria,3606,0.html)Na Węgrzech zamknięta jest część przestrzeni powietrznej na zachodzie, dla lotów poniżej 6 tys. metrów.

*W Wielkiej Brytanii *największe lotniska są wciąż zamknięte. W Edynburgu i Glasgow wznowiono loty - są to głównie rejsy krajowe i tylko kilka międzynarodowych, w tym jeden na Islandię.

We Włoszech nad północną częścią kraju otwarta jest przestrzeń powietrzna od godz. 7. rano we wtorek.

Eurocontrol: we wtorek dziś połowa lotów

_ - Blisko połowa lotów, przewidzianych w Europie, powinna się odbyć, co oznacza wyraźną poprawę sytuacji w ruchu powietrznym w porównaniu z minionymi dniami _ - poinformowała Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, Eurocontrol.

Eurocontrol spodziewa się 14 tys. lotów w europejskiej przestrzeni powietrznej we wtorek, co oznacza połowę połączeń lotniczych przewidzianych w rozkładzie. W normalny wtorek powinno się odbyć 27-28 tys. lotów - głosi komunikat tej międzyrządowej organizacji zrzeszającej 38 europejskich krajów, w tym UE.

W sumie jednak samoloty mają zacząć startować i lądować na trzech czwartych terytorium Europy. Komisja Europejska ogłosiła, że pracę wznawiają takie wielkie lotniska jak Paryż, Amsterdam czy Frankfurt. Także Bruksela zaczęła przyjmować samoloty z pasażerami.

_ - Widzimy pewien postęp, nawet jeśli jest on powolny _ - powiedziała rzeczniczka KE ds. transportu Helen Kearns.

Eurocontrol podał także, że od czwartku, kiedy to chmura pyłów nadciągających po erupcji wulkanu na Islandii sparaliżowała ruch lotniczy, odwołano w sumie ponad 95 tys. lotów. Najwięcej w niedzielę - blisko 80 proc.

Ruch lotniczy jest częściowo i stopniowo przywracany dzięki decyzjom podjętym w poniedziałek na wideokonferencji ministrów transportu państw UE. Ustalili oni podział europejskiego nieba na trzy strefy: tam, gdzie zanieczyszczenie niebezpiecznymi dla samolotów pyłami jest największe, nadal obowiązuje bezwzględny zakaz lotów. W drugiej strefie władze krajowe podejmują decyzje o utrzymaniu restrykcji albo wznowieniu ruchu lotniczego w drodze koordynacji i po dokładnym zbadaniu sytuacji: np. wykonaniu testów na oddziaływanie pyłów na silniki samolotów. W trzeciej strefie żadne zakazy nie obowiązują.

W poniedziałek wieczorem Eurocontrol szacował, że pozwoli to przywrócić normalny ruch lotniczy do czwartku - chyba że islandzki wulkan znowu zacznie wyrzucać pyły. KE przestrzega jednak pasażerów przed zakłóceniami co najmniej do końca tygodnia.

Trzy strefy bezpieczeństwa_ _

Ministrowie transportu UE uzgodnili podział europejskiego nieba na trzy strefy lotów, by od wtorku rano stopniowo przywracać do normy ruch lotniczy, sparaliżowany po erupcji wulkanu na Islandii.

Na wniosek Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) w centralnej strefie, gdzie zanieczyszczenie niebezpiecznymi dla samolotów pyłami jest największe, ma nadal obowiązywać bezwzględny zakaz lotów. W drugiej strefie władze krajowe będą podejmowały decyzje o utrzymaniu restrykcji albo wznowieniu ruchu lotniczego po dokładnym zbadaniu sytuacji: np. wykonaniu testów na oddziaływanie pyłów na silniki samolotów. W trzeciej strefie żadne zakazy nie będą obowiązywać.

Wstępnych szacunków strefa zakazu lotów zostanie zmniejszona do około jednej trzeciej obszaru, nad którym unosi się chmura popiołów wulkanicznych.

_ - Decyzje o kontroli ruchu lotniczego pozostają suwerenną kompetencją narodową poszczególnych państw. Ale podjęte przez ministrów decyzje stanowią bardzo dobry krok ku koordynacji w zarządzaniu przestrzenią powietrzną _ - powiedział. Tłumaczył, że decyzje o zamknięciu albo otwarciu ruchu powietrznego będą teraz podejmowane na podstawie jednolitych kryteriów, tam gdzie jest to konieczne i w taki sam sposób, co nie miało miejsca od czwartku, gdy pyły nadciągające znad Islandii wymusiły stopniowe zamykanie przestrzeni powietrznej w Europie. Na przykład niektóre kraje zamykały swoją przestrzeń całkowicie, a inne tylko do określonej wysokości.

Jego zdaniem, porozumienie pozwoli zwiększyć jeszcze dziś ruch lotniczy do 40-45 proc. normalnego stanu, a w środę - do 50-60 proc. W poniedziałek odbyło się tylko 30 proc. lotów. W czwartek - powiedział Redeborn - można mieć nadzieję na wznowienie normalnego ruchu lotniczego w Europie.

_ - W ciągu dnia aktywność wulkanu ustała. Jeśli to się potwierdzi, to wszystkie pyły powinny rozproszyć się do środy wieczorem. Jednak geologowie ostrzegają, że możliwe są ponowne erupcje _ - powiedział Redeborn.

Pomoc dla obywateli spoza Schengen

Hiszpańska prezydencja zapowiedziała zwołanie kolejnego nadzwyczajnego posiedzenia ministrów transportu _ 27 _, nie podając na razie jego daty. Odrzuciła krytykę pod adresem władz, wysuwaną przez niektóre linie lotnicze, niezadowolone z zamknięcia przestrzeni powietrznej, na czym tracą nawet 150 mln euro dziennie.

Tymczasem Komisja Europejska zaleciła, by kraje strefy Schengen ułatwiły powrót do domu obywatelom krajów trzecich, którzy na skutek zamknięcia przestrzeni powietrznej zostali bez ważnej wizy albo nie mają wizy tranzytowej. Władze krajowe mają pozwolić im pozostać do czasu, gdy przywrócony zostanie normalny ruch lotniczy, bez potrzeby przedłużenia wizy. Ponadto w chwili wyjazdu mają być oni traktowani jak osoby z ważną wizą - chodzi o to, by mogli przyjechać bez przeszkód w przyszłości do strefy Schengen.

Osobom, które miały być w strefie Schengen tylko tranzytem (np. miały zaplanowaną przesiadkę na lotnisku), albo tym, które muszą znaleźć się w strefie Schengen, by wrócić do domu drogą lądową (np. z Wielkiej Brytanii do Albanii), wizy Schengen mają być wydawane bez opłat i wymogu posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)