Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francuzi zarobią na budowie Nord Stream

0
Podziel się:

EUPEC PipeCoatings wygrała przetarg na betonowanie rur i obsługę logistyczną budowy.

Francuzi zarobią na budowie Nord Stream
(EPA/PAP)

Spółka EUPEC PipeCoatings wygrała przetarg na betonowanie rur i obsługę logistyczną budowy Gazociągu Północnego z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Poinformowało o tym rosyjsko-niemieckie konsorcjum Nord Stream, które jest projektantem, a także będzie operatorem tej magistrali.

Do zadań spółki ma należeć składowanie rur, ich betonowanie i załadunek na specjalistyczne statki, które ułożą rurociąg. Wartość kontraktu szacowana jest na 650 mln euro.

O EUPEC PipeCoatings wiadomo niewiele. Jest zarejestrowana w Dunkierce, we Francji, a jej roczne obroty wynoszą zaledwie 60 mln euro. W 2006 roku 100 proc. jej akcji kupiła grupa Korindo. Ta ostatnia prowadzi swój podstawowy biznes w Indonezji. Jej właścicielami są przybysze z Korei Południowej.

Nord Stream nie ujawniła, kto jeszcze ubiegał się o ten kontrakt. Podała tylko, że byli to liderzy branży, jednak najkorzystniejsze warunki zaoferowała EUPEC PipeCoatings.

_ Nord Stream nadal nie ujawnia, jakie będą koszty budowy bałtyckiej magistrali. Przyznaje tylko, że będą wyższe od wcześniej zakładanych 5 mld euro. Nieoficjalne szacunki mówią o co najmniej 8 mld euro. _Spółka zobowiązała się do wybudowania dwóch zakładów betonowania rur - w niemieckim porcie Mukran i fińskim porcie Kotka - oraz trzech składów.

Pierwsza partia rur ma trafić do Mukran już w kwietniu, a do Kotki - w czerwcu. Proces pokrywania rur betonową powłoką, co je dodatkowo obciąży, powinien ruszyć w styczniu 2009 roku.

Jest to ostatni wielki kontrakt, związany z budową Nord Stream. Rury do morskiego odcinka gazociągu dostarczą niemiecka Europipe i rosyjska OMK. Ta pierwsza wyprodukuje trzy czwarte rur, a OMK - jedną czwartą.

Natomiast przetarg na ułożenie morskiego odcinka Nord Stream wygrała włoska Saipem. Specjalizuje się ona w budowie rurociągów naftowych i gazowych. Spółka była już partnerem Gazpromu przy układaniu 380-kilometrowej magistrali Blue Stream (Błękitny Potok) z Rosji do Turcji przez Morze Czarne. Głównym udziałowcem Saipem (43 proc. akcji) jest włoski koncern Eni.

ZOBACZ TAKŻE:

Pierwsza nitka gazociągu ma być oddana do użytku w 2011 roku. Nord Stream nie uzyskała jeszcze wymaganych zezwoleń na budowę magistrali.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)