Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francuzi znów wychodzą na ulice. Powód ten sam

0
Podziel się

Chodzi o przyjętą przez rząd w Paryżu reformę wydłużającą wiek emerytalny.

Francuzi znów wychodzą na ulice. Powód ten sam
(timonysuede/CC/Flickr)
bEgXlkiJ

Dwa tygodnie po ostatecznym przyjęciu kontrowersyjnej reformy emerytalnej, we wtorek odbywają się w całej Francji kolejne manifestacje przeciw wprowadzonym zmianom. Związkowcy kontynuują protesty, gdyż uważają nową ustawę za niesprawiedliwą i nieskuteczną.

Na wezwanie kilku central związkowych, w tym największych CGT i CFDT, w całym kraju zaplanowano we wtorek około 200 różnych akcji protestacyjnych, głównie manifestacji.

Niezbyt liczne są strajki, które obejmują w różnym stopniu komunikację miejską - poza Paryżem. Nie ma, jak podczas wcześniejszych protestów, zakłóceń w transporcie kolejowym czy lotniczym.

bEgXlkiL

Większość związków zawodowych chce podtrzymać opór przeciw przyjętej już reformie, choć ich liderzy przyznają, iż nie liczą na dużą frekwencję podczas wtorkowych demonstracji.

Francuzi przeciw reformie emerytur. Zobacz, jak wyglądały wcześniejsze manifestacje (CNN):

[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t96303.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francja;premier;ten;sam;ale;spore;zmiany;w;rzadzie,103,0,710247.html) Francja: Premier ten sam, ale spore zmiany w rządzie

_ Nawet po ogłoszeniu ustawa emerytalna pozostaje niesprawiedliwa i nieskuteczna _ - uzasadniają kontynuację protestów ich organizatorzy. O osłabieniu mobilizacji świadczy to, że trzy duże związki zawodowe, które dotychczas popierały protesty, nie biorą udziału we wtorkowych manifestacjach.

bEgXlkiR

Paryska demonstracja wyruszyła po południu z placu Opery i zmierza w stronę placu Giełdy. Po przybyciu na miejsce zebrani, trzymając się za ręce, mają utworzyć _ ludzki łańcuch _ otaczający budynek dawnej Giełdy (La Bourse).

Także w innych miastach mają się odbyć demonstracje, często w nietypowej formie, np. w Lille, gdzie przygotowano wielki piknik dla mieszkańców.

Reforma emerytur wywołała we Francji od początku września największą falę masowych manifestacji i strajków za kadencji obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

bEgXlkiS

Ustawa zakłada, że stopniowo do 2018 roku minimalny wiek przejścia na emeryturę wzrośnie z 60 do 62 lat. Jednocześnie podwyższa także o dwa lata - z 65 do 67 lat - wiek, od którego można będzie otrzymać emeryturę w pełnej wysokości nawet przy niepełnym okresie płacenia składek.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t85046.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/reforma;emerytalna;we;francji;coraz;blizej;finalu,201,0,707529.html) Reforma emerytalna we Francji coraz bliżej finału

Ustawa przewiduje oprócz tego wydłużenie okresu płacenia obowiązkowych składek emerytalnych: z 40,5 roku obecnie do 41 lat w 2012 roku i do 41,5 lat w 2020 roku. Zmiany obejmują sektor publiczny i prywatny, poza pewnymi kategoriami zawodowymi, które korzystają z przywilejów emerytalnych, jak np. kolejarze czy służby mundurowe.

10 listopada prezydent Sarkozy podpisał nową ustawę, kończąc wielomiesięczną batalię legislacyjną w tej sprawie.

bEgXlkiT
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t114478.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/reforme;emerytalna;sarkozego;popiera;kazachstan,47,0,700463.html) Reformę emerytalną Sarkozego popiera Kazachstan Prezydent tego kraju sam wprowadził podobną reformę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t114051.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francuzi;maja;dosc;strajkow,87,0,697943.html) Francuzi mają dość strajków Większość Francuzów chce zakończenia strajków związanych z reformą emerytalną.
bEgXlkjm
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)