Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"FT": Bermudy przestaną być finansowym rajem dla nowych firm rosyjskich

0
Podziel się:

Uważane za raj podatkowy Bermudy chcą
chronić swoją reputację jako wiodącego centrum finansowego i w tym
celu starają się zlikwidować dziewięć nowych zarejestrowanych tam
firm o rosyjskiej proweniencji - pisze we wtorek brytyjski
"Financial Times".

*Uważane za raj podatkowy Bermudy chcą chronić swoją reputację jako wiodącego centrum finansowego i w tym celu starają się zlikwidować dziewięć nowych zarejestrowanych tam firm o rosyjskiej proweniencji - pisze we wtorek brytyjski "Financial Times". *

Firmy te powiązane są z rosyjskim ministrem ds. technologii informacyjnych i łączności Leonidem Rejmanem, który należy do bliskich współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina - podaje brytyjski dziennik.

Według "FT" prawny atak na te firmy może rzucić więcej światła na interesy związane z falą rosyjskiej prywatyzacji za prezydentury Borysa Jelcyna, kiedy wiele byłych firm państwowych przeszło w ręce zagranicznych podmiotów prawnych.

Rząd Bermudów, zamorskiego terytorium brytyjskiego, oznajmił w zeszłym tygodniu, że zażąda likwidacji Międzynarodowego Funduszu Wzrostu Ipoc i ośmiu firm będących jego filiami. Mają one aktywa w wysokości wielu milionów dolarów, a zwłaszcza w rosyjskiej telefonii komórkowej Megafon.

Ipoc stworzony w Rosji po prywatyzacji z lat 90. prowadzi od dawna spór z grupą Alfa rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana. Spór dotyczy 25 procent udziałów Alfy w Megafonie.

W maju sąd arbitrażowy w Zurychu stwierdził, że jedynym właścicielem tego funduszu jest wysoki rangą urzędnik rosyjski, a nie duński prawnik Jeffrey Galmond, jak utrzymywał Ipoc.

Urzędnik ten był wymieniany w pewnych prawnych działaniach przeciwko funduszowi Ipoc jako Leonid Rejman. Minister Rejman zaprzecza, zaś rzecznik Ipoc w Londynie nie odpowiedział na zapytania - pisze "FT".

Sprawa o likwidację złożona przez rząd Bermudów, który podkreśla swoją niezachwianą wolę ochrony dobrej reputacji wysp, będzie rozpatrywana przez Sąd Najwyższy Bermudów - jak się oczekuje - 27 kwietnia.

Do skierowania jej do sądu doszło po utajnionym raporcie dwóch partnerów międzynarodowej firmy KPMG, zajmującej się doradztwem podatkowym, finansowym oraz w zakresie zarządzania ryzykiem i efektywnością przedsiębiorstw, opracowanym po dwóch latach badań funduszu Ipoc.

Bermudy są siedzibą wielu "funduszy żywopłotowych" (hedge funds) i firm reasekuracyjnych, które korzystają z podatkowych korzyści oferowanych przez to terytorium.(PAP)

klm/ kan/

2035, Int.

firma
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)