Notowania

wiadomości
13.06.2013 09:55

"FT": Działania Erdogana zagrażają pozycji Turcji

Działania tureckiego premiera Recepa Tayyipa Erdogana narażają na szwank reputację Turcji jako państwa reform i regionalnej potęgi oraz zagrażają jej i tak osłabionym relacjom z Unią Europejską - pisze dziennik "Financial Times" w czwartek.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Działania tureckiego premiera Recepa Tayyipa Erdogana narażają na szwank reputację Turcji jako państwa reform i regionalnej potęgi oraz zagrażają jej i tak osłabionym relacjom z Unią Europejską - pisze dziennik "Financial Times" w czwartek. *

"Jeśli Erdogan nie cofnie się przed konfrontacją, która go wyraźnie cieszy, kryzys w Turcji znacznie się pogorszy" - podkreśla "FT" w komentarzu redakcyjnym.

Według brytyjskiego dziennika agresywna retoryka tureckiego premiera zagraża rozmowom o przyjęciu jego kraju do UE. Negocjacje ws. akcesji Turcji do UE rozpoczęły się w 2005 roku i od tego czasu ich postęp jest minimalny. Dzieje się tak z powodu sprzeciwu wielu krajów UE, w tym Francji i Niemiec, ale także przez niespełnianie przez Turcję unijnych standardów w dziedzinie praw człowieka i swobód politycznych oraz konflikt z Cyprem.

Wystąpienia premiera pod adresem bliż+ej niezidentyfikowanych spekulantów i grup biznesowych mogą sprawić, że zniknie ciężko wywalczona stabilność gospodarcza Turcji. Pod znakiem zapytania może stanąć także powodzenie procesu pokojowemu między tureckimi władzami a kurdyjskimi separatystami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - ocenia "FT".

Sukces tej inicjatywy wymaga większej tolerancji państwa wobec mniejszości, jednak "trudno wyobrazić sobie, jak premier może rozszerzyć wolności Kurdów, jednocześnie ograniczając je reszcie społeczeństwa" - podkreśla gazeta.

Działania premiera mogą też pogorszyć trudne relacje między stanowiącymi większość sunnitami a tureckimi alawitami - wytyka "FT", jako przykład podając decyzję Erdogana, który planowanemu mostowi nad Bosforem chce nadać imię sułtana Selima I Groźnego, który dokonał masakry alawitów w XVI wieku.

Zwalczając spuściznę świeckiego państwa Kemala Ataturka, Erdogan podkopuje nie tylko jego wielkie osiągnięcia, ale także własne szanse na prezydenturę - ocenia "FT". Ważą się również losy partii premiera - AKP, postrzeganej dotychczas jako muzułmański odpowiednik chrześcijańskich demokratów; jego partnerzy polityczni, np. prezydent Abdullah Gul, powinni stanowczo zwrócić mu na to uwagę - podkreśla dziennik.

Przy wciąż dużym poparciu, jakim się cieszy, "Erdogan niewątpliwie jest w stanie przeforsować (swoje decyzje), ale będzie stał na czele państwa z osłabioną strukturą społeczną i reputacją, przypominając bardziej Władimira Putina niż Ataturka" - konkluduje "Financial Times". (PAP)

akl/ ro/

int. arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz