Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundacja Dzieci Niczyje powoła radę młodzieżową

0
Podziel się:

W tym roku - Europejskim Roku Obywateli - przy fundacji Dzieci Niczyje
powstanie rada młodzieżowa, z którą będą konsultowane działania podejmowane przez fundację. Chodzi
o zachęcenie dzieci i młodzieży do zabierania głosu w dotyczących ich sprawach.

W tym roku - Europejskim Roku Obywateli - przy fundacji Dzieci Niczyje powstanie rada młodzieżowa, z którą będą konsultowane działania podejmowane przez fundację. Chodzi o zachęcenie dzieci i młodzieży do zabierania głosu w dotyczących ich sprawach.

Jak powiedziała dyżurująca w prowadzonym przez fundację telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111) Aleksandra Mieszkowska, z rozmów wynika, że młodzi ludzie często nie znają przysługujących im praw. Nie mają też przekonania, że mogą rozmawiać na trudne tematy, dotyczące np. przemocy, ani że rozmowa taka może cokolwiek zmienić.

Fundacja Dzieci Niczyje chce zachęcić dzieci i młodzież do rozmawiania o sprawach, które ich dotyczą. Ma temu służyć powołanie przy niej rady młodzieżowej, która będzie wypowiadać się na temat działań fundacji i kolejnych planowanych przez nią akcji.

Koordynatorka telefonu 116 111 Lucyna Kicińska powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej, że rekrutacja członków rady rozpocznie się w kwietniu i potrwa do czerwca. W jej skład wejdzie 20-30 nastolatków w wieku 13-17 lat. Kadencja rady rozpocznie się w czerwcu i trwać będzie rok. Jej członkowie będą spotykać się raz w miesiącu.

Powołanie młodzieżowej rady przy fundacji jest elementem realizowanego dzięki finansowaniu Komisji Europejskiej projektu "Wzmacnianie głosu dzieci w społeczności UE przez telefony zaufania". W ramach projektu swe doświadczenia będą wymieniać pracownicy telefonów zaufania dla dzieci z Bułgarii, Rumunii, Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Polski.

Z przedstawionych podczas konferencji danych wynika, że od kiedy działa telefon 116 111, przeprowadzono ponad 520 tys. rozmów. Większość dzwoniących to młodzież gimnazjalna; ponad połowa była w wieku 13-15 lat z Warszawy i okolic. Najczęściej dzwoniący chcieli rozmawiać na temat szkoły i rówieśników (39 proc. rozmów) oraz seksualności i dojrzewania (23 proc.). Kolejne tematy to: rodzina (13 proc.), przemoc (9 proc.), trudne emocje (9 proc.), zdrowie (4 proc.) i uzależnienia (3 proc.).

Fundacja planuje też zachęcać inne organizacje, instytucje i samorządy do powoływania rad młodzieżowych. Jak powiedziała Kicińska w rozmowie z PAP, rady takiej nie ma nawet przy Rzeczniku Praw Dziecka.

Zaznaczyła, że Polska - jako jedyny kraj Unii Europejskiej - nie ma też narodowej rady młodzieżowej, choć jest do tego zobowiązana przez Europejski Pakt dla Młodzieży Parlamentu Europejskiego z 2004 r. Dodała, że co prawda w 2011 r. została powołana Polska Rada Organizacji Młodzieżowych, ale - w jej ocenie - nie spełnia ona wymagań stawianych radom narodowym, bowiem skupia organizacje, a nie faktycznie młodzież.

Fundacja Dzieci Niczyje istnieje od 1991 roku, jest organizacją pozarządową o charakterze non-profit, której celem jest ochrona dzieci przed krzywdzeniem oraz pomoc dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. Prowadzony przez nią telefon zaufania 116 111 działa codziennie od godz. 12 do godz. 20. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej fundacji: fdn.pl. (PAP)

mca/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)