Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundamenty synagogi odnaleziono przy rewitalizacji paku w Skoczowie

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Fundamenty XIX-wiecznej synagogi zostały odnalezione podczas
rewitalizacji skweru w centrum Skoczowa (Śląskie). Burmistrz miasta Janina Żagan powiedziała w
piątek PAP, że nie zostaną one wyeksponowane, a świątynię upamiętni tablica.

Biała (PAP) - Fundamenty XIX-wiecznej synagogi zostały odnalezione podczas rewitalizacji skweru w centrum Skoczowa (Śląskie). Burmistrz miasta Janina Żagan powiedziała w piątek PAP, że nie zostaną one wyeksponowane, a świątynię upamiętni tablica.

"Na zrewitalizowanym skwerze umieścimy tablicę pamiątkową z krótkim rysem historycznym oraz zdjęciem synagogi" - powiedziała burmistrz.

Archeolog z Muzeum Śląska Cieszyńskiego Zofia Jagosz-Zarzycka w rozmowie z PAP powiedziała, że fragmenty świątyni odnaleźli pracownicy firmy, która rewitalizuje skwer. "Oczywiście, wiedzieliśmy, że przed wojną stała w tym miejscu synagoga, ale nie spodziewaliśmy się, że jej fundamenty są położone aż tak płytko" - powiedziała.

Jagosz-Zarzycka dodała, że w archiwum znajdują się dokładne plany budynku. Wynika z nich, iż wzniesiony został zaledwie w części. Fundamenty wskazują, że istniała klatka schodowa i część sakralna podzielona na trzy strefy, główną i dwie boczne. Z niewiadomych powodów nie wybudowano pomieszczeń, w których mieścić się miała szkoła, mykwa, czyli łaźnia do rytualnego obmywania.

Odnalezionymi reliktami zajęli się archeolodzy. "Większa część fundamentów została już odsłonięta. Pozostał jeszcze fragment po stronie wschodniej. Prace potrwają do przyszłego tygodnia. Później fundamenty zostaną zasypane, ale będą naniesione na plany, co w przyszłości może być wstępem do ich wyeksponowania" - powiedziała Jagosz-Zarzycka.

Po rewitalizacji na skwerze wykonane zostaną nowe ścieżki, posadzone drzewa, krzewy i rośliny ozdobne, a także ustawione ławki.

Synagoga została wzniesiona w 1853 roku. Niemcy zniszczyli ją w 1940 roku. Współcześnie przypomina o niej obelisk, który ufundowali potomkowie Heimanna Urbacha, wieloletniego prezesa miejscowej Gminy Żydowskiej.

Żydzi zaczęli się osiedlać w Skoczowie na przełomie XVII i XVIII wieku. Tuż przed wybuchem II wojny społeczność liczyła około 300 osób, czyli około 6-7 proc. mieszkańców miasta. Zdecydowana większość z nich została zgładzona przez Niemców w obozie Auschwitz. (PAP)

szf/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)