Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gafa Obamy: Zdziwienie, szok, apele o wyważoną ocenę

0
Podziel się:

Straszliwa obraza, dyplomatyczny kiks - nie milkną echa słów prezydenta USA.

Gafa Obamy: Zdziwienie, szok, apele o wyważoną ocenę
(PAP/EPA)

Media w USA zaczęły szerzej informować o sprawie gafy prezydenta Baracka Obamy - początkowo ledwo zauważonej - dopiero dziś, po doniesieniach o reakcji rządu Polski na słowa o _ polskim obozie śmierci _. Wyrażają zdziwienie, ale i apelują o wyważoną ocenę.

Czołowe dzienniki zamieściły relacje o tym, jak w czasie uhonorowania Jana Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności, Obama, przypominając postać polskiego kuriera, który jako pierwszy naoczny świadek poinformował Zachód o Holokauście, powiedział, że _ został on przeszmuglowany do polskiego obozu śmierci _. Chodziło o nazistowski przejściowy obóz dla Żydów w Izbicy.

Opisując wpadkę prezydenta, czwartkowy _ New York Times _ zwraca uwagę, że w czasie wizyty w Polsce w maju ub. roku Obama przypominał, że pochodzi z Chicago i powiedział wtedy żartobliwie: _ Jeśli ktoś mieszkał w Chicago i nie stał się trochę Polakiem, to znaczy, że coś jest z nim nie w porządku _.

Także prezes Fundacji Kościuszkowskiej Alex Storożyński nie ukrywał zdumienia, że Obama wykazał się taką nieznajomością polskich problemów, chociaż mieszkał wiele lat w Chicago, był tam senatorem stanowym, a potem reprezentował stan Illinois w Senacie USA.

Storożyński, znany dziennikarz i laureat nagrody Pulitzera, skomentował w czwartek gafę prezydenta w dzienniku _ New York Post _. _ Polacy myśleli, że honorując Karskiego, Obama niejako prostuje sprawę polskich obozów. Używając jednak tego sformułowania dla uczczenia polskiego bohatera wojennego, nasz prezydent dosypał soli do ran, które są wciąż rozdrapywane w niemal 70 lat po zakończeniu wojny _ - napisał.

Autor odrzuca wyjaśnienie Białego Domu, że Obama się _ przejęzyczył . Przejęzyczył się? Obraźliwe wyrażenie znajdowało się na teleprompterze. Oznacza to, że personelu prezydenta temat ten nie obchodzi na tyle, by przestudiowali historię Karskiego w internecie _ - czytamy w artykule.

Jako prezes Fundacji Kościuszkowskiej Storożyński prowadził kilkuletnią kampanię o wyrugowanie z mediów amerykańskich określenia _ polskie obozy śmierci _ lub _ polskie obozy koncentracyjne _.

W artykule w _ New York Post _ podkreślił, że _ nie jest to tylko kwestia semantyki _, ponieważ - _ jak to ukazano w filmie dokumentalnym Upside Down - uczniowie w szkołach w USA i Kanadzie myślą, że to Polska zbudowała (nazistowskie) obozy koncentracyjne _.

_ Straszliwą obrazą _ dla Polaków nazwał gafę Obamy w dzienniku _ Daily Beast _ znany konserwatywny komentator David Frum, którego dziadek urodził się w Polsce.

Łagodniej ocenili incydent cytowani w czwartkowym _ Washington Post _ przedstawiciele Północnoamerykańskiej Rady Muzeum Historii Żydów Polskich.

Zdaniem jej rzeczniczki Jeanette Friedman prezydenta _ nie powinno się za to obwiniać _, gdyż _ nie było możliwości, by znał te wszystkie subtelności _. Przyznaje jednak, że tekst wystąpienia Obamy _ powinien być sprawdzony _ przez jego personel. _ - Spójrzmy jednak na to we właściwych proporcjach. Był to historyczny błąd, ale nie krył się za nim żaden zły zamiar. Nie robiłbym z tego trzęsienia ziemi _ - dodał członek Rady Jerzy Warman.

Ocena gafy Obamy wiąże się zwykle z politycznymi sympatiami mediów i ich autorów. Prawicowy _ Washington Times _ napisał o niej: _ Nie jest to pierwszy raz, kiedy nasz prezydent nie spełnił swego obowiązku, aby wiedzieć, o czym i gdzie mówi . _

_ Washington Post _ ostrzega Obamę przed gafami, skoro ubiega się w tym roku o reelekcję._ Jego błąd był dyplomatycznym kiksem, kompromitującym dla Białego Domu w roku wyborów prezydenckich. Chociaż nie jest prawdopodobne, by spowodował trwałe szkody dla Obamy, potknięcie było przypomnieniem, że werbalne gafy mogą stwarzać problemy dla urzędujących prezydentów _ - stwierdza dziennik.

Storożyński zwrócił uwagę, że gafa może zrazić do Obamy Polonię w takich licznie zamieszkanych przez nią stanach, jak Pensylwania, Ohio i Wisconsin. Są to niektóre z tzw. swing states, czyli stanów, które praktycznie decydują o wyniku wyborów prezydenckich, gdyż szanse kandydatów demokratycznych i republikańskich są tam równe.

Storożyński przyznał jednak, że nie musi to się przełożyć na wyniki wyborów, ponieważ _ Polacy głosują rzadziej niż przedstawiciele innych grup etnicznych _.

Czytaj więcej w Money.pl
W Polsce burza po słowach Obamy, a w USA... Media w USA zdawkowo i z opóźnieniem informowały o gafie prezydenta Baracka Obamy.
Po gafie Obamy chcą zakazu i wysyłają listy Polonijny _ Nowy Dziennik _ wystąpił do Kongresu USA z apelem o uchwalenie rezolucji zakazującej używania określeń _ polskie obozy śmierci _ lub _ polskie obozy koncentracyjne _.
"Reakcja Białego Domu nie zamyka sprawy" _ Nikt się nie spodziewał, że może być jakiś urzędnik w Białym Domu, którego wiedza jest żenująca _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)