Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gauden: Szykuje się "pozytywna rewolucja" w bibliotekach na prowincji

0
Podziel się:

Przekształcenie prowincjonalnych bibliotek w nowoczesne centra dostępu do
wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego zapowiedział Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu
Książki podczas wtorkowego posiedzienia Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

*Przekształcenie prowincjonalnych bibliotek w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego zapowiedział Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki podczas wtorkowego posiedzienia Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. *

W bieżącym roku i w najbliższych latach prowincjonalne biblioteki - wiejskie i mieszczące się w miastach do 15 tys. mieszkańców - będą beneficjentami kilku programów mających na celu ich dofinansowanie, wyremontowanie i wyposażenie w sprzęt komputerowy. Będzie to - jak ujął - "pozytywna rewolucja".

Od 2010 roku działa już trzyletni program rządowy "Biblioteka +", od półtora roku realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Program Rozwoju Bibliotek, w grudniu zainicjowany zostanie Wieloletni Program Rządowy Kultura+ a także powołana zostanie międzyśrodowiskowa koalicja "Republika Książki" mająca na celu wspieranie czytelnictwa i bibliotek. Wszystkie te programy jako priorytet swoich działań uznają poprawę kondycji bibliotek w najmniejszych ośrodkach.

Jak powiedział Grzegorz Gauden beneficjentami tych działań będzie około 2300 z istniejących w Polsce 2500 gmin, na których ciąży obowiązek utrzymywania lokalnych bibliotek - akcja będzie więc bardzo szeroko zakrojona. W kolejnych latach zwiększone zostaną kwoty przeznaczane przez ministerstwo kultury na zakupy nowości dla bibliotek, a także szkolenia dla bibliotekarzy.

Każda polska biblioteka będzie mogła zyskać dostęp do darmowego szerokopasmowego internetu (to efekt porozumienia pomiędzy Telekomunikacją Polską, ministerstwem kultury oraz ministerstwem spraw wewnętrznych zawartego w sierpniu 2009 roku). Ten program jest już realizowany. Telekomunikacja Polska podaje, że do końca tego roku darmowy, szerokopasmowy internet dostępny będzie w 4 tys., czyli w połowie polskich bibliotek.

W tym roku rozpoczęto wdrażanie nowego systemu katalogowego polskich bibliotek MAK+, który służyć ma stworzeniu jednolitego i przejrzystego opisu publikacji oraz zbudowaniu spójnego, ogólnopolskiego systemu katalogowego. Podczas wtorkowego posiedzenia komisji podniesiono też kwestię zaniedbanej infrastruktury polskich bibliotek. Do 2015 roku z programu Biblioteka+ na remonty przeznaczonych zostanie 150 mln zł. (PAP)

aszw/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)