Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gawlik: latem powinna zakończyć się konsolidacja spółek przemysłu obronnego

0
Podziel się:

Proces konsolidacji spółek polskiego przemysłu obronnego powinien zakończyć
się w lecie tego roku - poinformował w czwartek wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Dodał, że
dzięki temu powstanie silny podmiot zdolny konkurować o intratne kontrakty zbrojeniowe.

*Proces konsolidacji spółek polskiego przemysłu obronnego powinien zakończyć się w lecie tego roku - poinformował w czwartek wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Dodał, że dzięki temu powstanie silny podmiot zdolny konkurować o intratne kontrakty zbrojeniowe. *

"Zakładamy, że proces konsolidacji spółek polskiego przemysłu obronnego powinien być zakończony latem tego roku. (...) Czyli ostatnia spółka przewidziana do udziału w projekcie Polskiej Grupy Zbrojeniowej powinna być wniesiona latem br." - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu państwa Gawlik.

Spółka Polska Grupa Zbrojeniowa została zarejestrowana 5 grudnia 2013 roku. Docelowo w skład podlegającej ministrowi skarbu PGZ ma wejść ok. 30 spółek polskiego sektora obronnego. Rada Ministrów zgodziła się we wtorek na wniesienie udziałów 12 spółek do tej grupy. Dotyczy to 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych (WPRP) podlegających MON i Huty Stalowa Wola.

Gawlik wskazał, że decyzja rządu jest pierwszym etapem konsolidacji branży obronnej. "Powstaje silny podmiot, który z sukcesem ma konkurować na zagranicznych rynkach zbrojeniowych" - powiedział. Dodał, że konsolidacja ma pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału polskich zakładów zbrojeniowych także na zdominowanym przez wielkie koncerny rynku zagranicznym. Zaznaczył, że na koncentrację potrzebna jest jeszcze zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojciech Dąbrowski powiedział, że obecnie prace koncentrują się wokół spraw formalnych związanych m.in. z przygotowaniem do podwyższenia kapitału i uzyskaniem koncesji. "To cały szereg czynności technicznych, które są niezbędne do uruchomienia działalności operacyjnej spółki" - powiedział na posiedzeniu komisji Dąbrowski.

Według resortu skarbu dzięki konsolidacji powstanie silna grupa, z przychodami sięgającymi 5 mld zł. Pozwoli to utrzymać i stworzyć nowe miejsca pracy bezpośrednio dla 14 tys., a pośrednio nawet dla 40-50 tys. osób.

Zgodnie z ogłoszoną we wrześniu ub.r. koncepcją konsolidacji wszystkie państwowe zakłady tej branży mają zostać włączone do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W dalszej kolejności mają do niej wejść także: Centrum Techniki Morskiej, spółki nadzorowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu i spółki skupione w Polskim Holdingu Obronnym (dawniej Grupy Bumar).

Poprzedni, trwający od 2007 roku, program konsolidacji przemysłu zbrojeniowego zakładał skupienie wszystkich państwowych zakładów zbrojeniowych w Grupie Bumar. W ostatnich latach koncepcja ta, ze względu na trudności Bumaru, natrafiała na opór WPRP i Huty Stalowa Wola. (PAP)

aop/ pad/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)