Notowania

pzu
26.01.2009 14:49

Gawlik: MSP otwarte na rozmowy ugodowe z Eureko ws. PZU

Resort skarbu jest otwarty na rozmowy ugodowe z Eureko w sprawie prywatyzacji PZU - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Zaznaczył jednak, że oczekiwania Eureko są zbyt daleko idące.

Podziel się
Dodaj komentarz

Resort skarbu jest otwarty na rozmowy ugodowe z Eureko w sprawie prywatyzacji PZU - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Zaznaczył jednak, że oczekiwania Eureko są zbyt daleko idące.

Eureko poinformowało w poniedziałek, że złożyło w polskim sądzie wniosek o ugodę w sprawie prywatyzacji PZU.

"Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom polskiego rządu. Tego typu inicjatywy - zakończenie sporu na drodze ugodowej - były ponawianie przez polski rząd" - powiedział Gawlik.

Grupa podała w poniedziałkowym komunikacie, że "Eureko jest gotowe na dwa daleko idące ustępstwa: całkowicie zrzec się prawa do odszkodowania, o które ubiega się przed Trybunałem Arbitrażowym, a także zrezygnować z niezwłocznego przejęcia pakietu większościowego akcji PZU".

Eureko chce, aby MSP sprzedało Grupie 21 proc. akcji PZU w cenie 116,5 zł za akcję, nie później niż do końca marca 2009 roku.

"W ramach oferty publicznej, zarówno Eureko jak i MSP sprzedadzą po 10 proc. swoich akcji PZU (w sumie 20 proc.). Eureko zobowiązuje się pozostać właścicielem nie więcej niż 50 proc. akcji PZU, przez trzy lata od momentu oferty publicznej. Gdy zakończona zostanie transakcja zakupu 21 proc. akcji PZU przez Eureko, Grupa będzie gotowa zrzec się wszelkich praw do odszkodowania i zakończy postępowanie przed Sądem Arbitrażowym" - proponuje Eureko.

Gawlik zaznaczył, że "oczekiwania Eureko z punktu widzenia polskiego rządu są zbyt daleko idące".

"Na propozycje w takim kształcie na pewno się nie zgodzimy. Myślę, że Eureko musi pójść na pewne ustępstwa, aby można było zmierzać do sfinalizowania ugody" - powiedział wiceminister.

"Eureko wie, czego oczekuje polski rząd. Mamy nadzieję, że działania grupy będą w tym kierunku zmierzały" - dodał Gawlik.

Resort skarbu ma do rozwiązania wieloletni konflikt z Eureko, dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r., m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela.

Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy prywatyzacji PZU Eureko oszacowało na ok. 35,6 mld zł. Kwota ta nie obejmuje kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek.

15 lutego 2008 roku MSP zawarło porozumienie z Eureko w sprawie ugody z PZU. Do końca czerwca ub. r. ugoda miała zostać wynegocjowana i przyjęta przez polski rząd i władze Eureko, a na początku lipca ub. r. miała być skierowana do zatwierdzenia przez polski sąd. Resort zakładał, że przewidywany termin zawarcia ugody to wrzesień-październik br. Strony nie osiągnęły jednak porozumienia i negocjacje zakończyły się.

Trybunał Arbitrażowy i Sąd Apelacyjny w Brukseli potwierdziły naruszenie umowy przez Polskę i odpowiedzialność naszego kraju za to naruszenie.

Do Skarbu Państwa należy 55,09 proc. akcji PZU, a do Eureko - 33 proc. minus jedna akcja. Pozostali akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji PZU. (PAP)

Tagi: pzu, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz