Notowania

putin
10.02.2010 15:53

"Gazociąg Północny będzie ekologicznie bezpieczny"

Zapewnienie złożył premier Rosji na spotkaniu liderów państw regionu Bałtyku w Finlandii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Premier Rosji Władimir Putin zapewnił w środę, że Gazociąg Północny będzie bezpieczną ekologicznie, pewną i działającą bez zakłóceń trasą dostaw gazu do Europy. Putin mówił o tym w Helsinkach na spotkaniu liderów państw regionu Bałtyku, dotyczącym ekologii.

Szef rosyjskiego rządu zapowiedział, że przy budowie gazociągu pod dnie Bałtyku _ będą użyte najbardziej współczesne i unikalne technologie _. Podkreślił, że szczegółowa międzynarodowa ocena wpływu projektu na otoczenie ustaliła, że nie ma zagrożeń ekologicznych. _ Ocena była zaakceptowana w ramach konwencji z Espoo _ - dodał.

*Gazociąg Północny *jest przeznaczony do eksportu gazu rosyjskiego do Europy i będzie biec po dnie Morza Bałtyckiego. Pierwsza nitka, która połączy rosyjski Wyborg z niemieckim Greifswaldem, ma być gotowa pod koniec 2011 roku, a druga - w 2012 roku. Gazociąg będzie mieć przepustowość 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Koszt projektu szacuje się na 7,4 mld euro.
Według Putina wydatki na ekspertyzy ekologiczne związane z gazociągiem były bezprecedensowo wysokie. _ Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że tak szerokich badań z wykorzystaniem takich środków nie prowadzono nigdy w historii regionu bałtyckiego _ - zapewnił.

Wskazał, że oficjalną zgodę na budowę Nord Stream wyraziły Niemcy, Dania i Szwecja, a kończą się odpowiednie procedury w Finlandii.

Przekonywał też, że gazociągi idące po dnie morskim dowiodły swojej skuteczności. _ Ponad jedna trzecia dostaw gazu do Europy realizowana jest na trasach położonych na dnie Morza Północnego, Czarnego i Śródziemnego. I to wszystko funkcjonuje normalnie _ - zauważył, dodając, że _ dotąd nie wywoływało to żadnych problemów _ ani _ takich emocji _.

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz