Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz
26.11.2008 16:11

Gazprom grozi Ukrainie podniesieniem cen gazu

Jeśli Ukraina nie spłaci długu może to być nawet kilkakrotny wzrost.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Gazprom ma zamiar drastycznie podnieść od 1 stycznia roku 2009 ceny gazu dostarczanego na Ukrainę, jeśli Kijów nie ureguluje zadłużenia wobec rosyjskiego koncernu - poinformował jego rzecznik Siergiej Kuprijanow. *

Rzecznik Gazpromu podkreślił, że jeśli Kijów nie spłaci zadłużenia, nie będzie stopniowego przechodzenia do cen rynkowych, jak to uzgodniono podczas spotkania premierów obu krajów, lecz od 1 stycznia zostaną wprowadzone ceny unijne.

Obecnie, jak pisze agencja AFP, Ukraina płaci Gazpromowi 179,5 dolarów za 1.000 m sześciennych, gdy ceny za tę samą ilość surowca dla UE przekroczyły 400 dolarów.

Naftohaz zaprzeczył, jakoby był zadłużony wobec Gazpromu. Jednocześnie wiceprezes ukraińskiego koncernu Wołodymyr Trikolicz przyznał, że Naftohaz ma zadłużenie wynikające z rozliczeń z pośrednikiem w handlu gazem między Rosją a Ukrainą - spółką RosUkrEnergo (RUE), należącą do Gazpromu i ukraińskiego biznesmena Dmytra Firtasza.

Ekspert do spraw energetycznych Mychajło Honczar powiedział w ubiegłym tygodniu w rozmowie z prywatną agencją informacyjną UNIAN, że sprawa zadłużenia za gaz to odpowiedź Moskwy na dążenia Ukrainy do uznania Wielkiego Głodu z lat 30. ubiegłego stulecia za ludobójstwo (Rosja jest temu przeciwna).

W poprzednich latach podobne rosyjsko-ukraińskie spory gazowe doprowadzały do ograniczania przez Moskwę dostaw gazu dla Kijowa, co wpływało na tranzyt tego surowca do Europy.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: gaz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz