Notowania

wiadomości
06.04.2011 10:11

Gdańsk: Inscenizacja bitwy morskiej o Twierdzę Wisłoujście

Uzbrojony w działa galeon, czterdziestolufowa artyleria twierdzy i stu muszkieterów w mundurach z epoki napoleońskiej wezmą udział 16 kwietnia w inscenizacji bitwy morskiej o Twierdzę Wisłoujście. Na pokaz pirotechniczny przeznaczono 90 kg prochu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uzbrojony w działa galeon, czterdziestolufowa artyleria twierdzy i stu muszkieterów w mundurach z epoki napoleońskiej wezmą udział 16 kwietnia w inscenizacji bitwy morskiej o Twierdzę Wisłoujście. Na pokaz pirotechniczny przeznaczono 90 kg prochu.

Widowisko przygotowane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (MHMG) odbędzie się na nabrzeżu przy przeprawie promowej przez Wisłę (przy ul. Starowiślnej). Bitwa morska będzie trwała ponad godzinę. Weźmie w niej udział galeon "Czarna Perła".

Goście, którzy zjawią się na pokazie, będą mogli odwiedzić "średniowieczne obozowisko", na terenie którego planowane są pokazy walk rycerskich, różnego rodzaju turnieje i zabawy z dawnych czasów.

Imprezie towarzyszyć będą też kramy i warsztaty rzemieślnicze, w tym: warsztat mincerski, stoisko z kwasem chlebowym i rycerskim jadłem, kram płatnerza, kram ze strojami historycznymi, rękodziełem i zabawkami. Na miejscu będzie można także obejrzeć replikę średniowiecznej machiny oblężniczej - balisty oraz replikami innego średniowiecznego uzbrojenia.

Prezentacjom towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu zespołu, mającego w repertuarze utwory średniowieczne.

Jak powiedział PAP Maciej Szczepkowski z MHMG, które sprawuje pieczę nad twierdzą, data widowiska nie ma nic wspólnego z konkretną bitwą czy innym wydarzeniem historycznym. "Po prostu chcieliśmy uczcić zakończenie pewnego etapu remontu obiektu i pokazać gdańszczanom jego efekt" - dodał.

Szczepkowski wyjaśnił, że chodzi o zakończenia wartych ok. 5,6 mln zł prac ratowniczych przy Twierdzy Wisłoujście finansowanych z funduszy miasta Gdańska oraz środków pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (środki przeznaczone dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej).

Dzięki wspomnianym środkom udało się wykonać główne prace przy zabezpieczeniu sporej części zewnętrznych (częściowo umieszczonych pod wodą) murów twierdzy.

Zaniedbana przez wiele lat - i z powodu swojego położenia narażona na niszczące działanie wody - twierdza wymaga wciąż bardzo dużych nakładów. Szczepkowski poinformował, że tylko remont tzw. fortu carre kosztowałby szacunkowo ok. 35 mln zł. O środki na ten cel MHMG chce starać się w kolejnej edycji programu mechanizmu finansowego EOG.

Twierdza Wisłoujście to zespół budowli obronnych na prawym (wschodnim) brzegu Martwej Wisły. Powstał on w miejscu, gdzie w średniowieczu działały nadmorskie strażnice kontrolujące ujście Wisły do Bałtyku. W skład zespołu wchodzą dwa forty: czterobastionowy murowany fort zwany carre (zbudowany w latach 1586-1602) oraz otaczający go pięciobastionowy ziemny fort zwany obecnie Szańcem Wschodnim zbudowany w latach 1624-26. (PAP)

aks/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz