Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Międzynarodowy Bank Pamięci o Demokracji

0
Podziel się:

280 nauczycieli z całego kraju weźmie udział w projekcie "Civic Voices -
Międzynarodowy Bank Pamięci o Demokracji". Jego celem jest poznanie współczesnej historii "poprzez
fakty, życiorysy i wspomnienia działaczy" z ośmiu krajów.

280 nauczycieli z całego kraju weźmie udział w projekcie "Civic Voices - Międzynarodowy Bank Pamięci o Demokracji". Jego celem jest poznanie współczesnej historii "poprzez fakty, życiorysy i wspomnienia działaczy" z ośmiu krajów.

W Gdańsku w czwartek i w piątek odbywa się seminarium poświęcone realizacji projektu w Polsce. Program prowadzi Edukacyjna Fundacja Amerykańskiej Federacji Nauczycieli (AFT). Trzyletni projekt będzie realizowany w Kolumbii, Gruzji, Mongolii, Irlandii Północnej, na Filipinach, w RPA, USA i Polsce.

Projekt finansuje Amerykański Departament Edukacji. Polskim partnerem programu jest NSZZ "Solidarność", Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania.

Przewodniczący Sekcji Stefan Kubowicz podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku pozytywnie ocenił pomysł Amerykanów, "aby te kraje zbierały dowody na to, że poszły do przodu z wolnością, z demokracją i z prawami człowieka". "My jako Solidarność cieszymy się, że będziemy mieli wpływ na pokazanie roli związku w tym dochodzeniu do demokracji i do społeczeństwa obywatelskiego w Polsce" - powiedział.

Przedstawiciel AFT Mike Howell powiedział w Gdańsku, że "celem projektu jest pokazanie ludzi, którzy kiedyś działali i w sposób obywatelski walczyli o demokrację". "Chcemy pomóc nauczycielom w nauczaniu najnowszej historii" - zaznaczył.

Koordynator projektu w Polsce Monika Kończyk powiedziała, że każdy z nauczycieli uczestniczących w projekcie wraz z uczniami przygotuje i nagra wywiady z trzema osobami, które +tworzyły historię i walczyły o demokrację+. Wywiady zostaną zarchiwizowane i umieszczone na stronie internetowej Civic Voices. Skrypty rozmów zostaną przetłumaczone na język angielski i staną się materiałem dydaktycznym o wymiarze międzynarodowym. "Będzie mógł z nich skorzystać każdy nauczyciel na świecie" - podkreśliła.

"To będzie zapis wspomnień żywych ludzi i daje nam to szansę ponownego odkrycia szarych, zwyczajnych ludzi, którzy tworzyli naszą historię Polski i chyba wstydem by było zapomnieć o tej historii" - uznała.

Do realizacji projektu przygotowywana jest pierwsza 25-osobowa grupa nauczycieli. Otrzymają oni kamery internetowe. Część pedagogów będzie szkolona w USA. (PAP)

bls/ hes/ gma/

banki
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)