Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Odsłonięto replikę berlińskiej tablicy ku czci Solidarności

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski odsłonił w niedzielę po południu w
Gdańsku replikę tablicy znajdującej się na pomniku Solidarności w Berlinie. Kopię podarował stronie
polskiej przewodniczący niemieckiego Bundestagu.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski odsłonił w niedzielę po południu w Gdańsku replikę tablicy znajdującej się na pomniku Solidarności w Berlinie. Kopię podarował stronie polskiej przewodniczący niemieckiego Bundestagu.

Pomnik Solidarności w Berlinie został odsłonięty przez Bronisława Komorowskiego oraz przewodniczącego Bundestagu Norberta Lammerta w połowie czerwca br.

Monument, który stanął koło gmachu Reichstagu, gdzie ma swą siedzibę Bundestag, to fragment muru ze Stoczni Gdańskiej, kolebki Solidarności. Na murze umieszczono tablicę z polskim i niemieckim napisem "Dla upamiętnienia walki Solidarności o wolność i demokrację oraz wkładu Polski w ponowne zjednoczenie Niemiec i polityczną jedność Europy".

Po odsłonięciu berlińskiego pomnika "S" Lammert podarował Komorowskiemu kopię tablicy. Marszałek postanowił przekazać replikę do Gdańska. Została ona umieszczona na stojącym przy gdańskiej siedzibie Solidarności fragmencie muru z gdańskiej stoczni, obok którego stoi także fragment muru berlińskiego.

Odsłaniając w niedzielę replikę berlińskiej tablicy marszałek Komorowski powiedział, że jej treść jest świadectwem, iż istnieje także "dobra wspólnota losów polsko-niemieckich". "Nie tylko ta zła, którą będziemy wspominali 1 września, ale także ta dobra - droga ku wolności w roku 1989" - dodał Komorowski.

Obok repliki na fragmencie muru obok siedziby "S" w Gdańsku umieszczono też informację o tym, kto ufundował tablicę i czego jest kopią.

Niedzielna uroczystość z udziałem marszałka Komorowskiego była jednym z ostatnich akcentów Festiwalu Solidarności organizowanego w Gdańsku przez Europejskie Centrum Solidarności. Impreza ta rozpoczęła się w połowie sierpnia, a zakończy w poniedziałek. W jej ramach widzowie mogli już m.in. wziąć udział w wielu koncertach, wystawach i pokazach filmowych. Na terenie gdańskiej stoczni można też było obejrzeć spektakl "De Kantine" (Stołówka) amsterdamskiego teatru Polly Magoo, inspirowany historią wydarzeń w Stoczni Gdańskiej od lat 70. do dziś.

W weekend w ramach festiwalu odbywała się także gra miejska, której uczestnicy mieli za zadanie odszukać rozstawione w różnych punktach Gdańska kostki domina: wysokie na dwa i pół metra obiekty były przedmiotem happeningu, który odbył się w czasie gdańskiego koncertu "Zaczęło się w Polsce", zorganizowanego w Gdańsku z okazji 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

Po odsłonięciu repliki marszałek Komorowski wręczył nagrody uczestnikom gry miejskiej.

Wieczorem w ramach Festiwalu Solidarności odbędzie się jeszcze koncert Ennio Morricone. Organizatorzy przewidują, że wysłucha go około 20 tysięcy widzów. W poniedziałek Festiwal zamkną oficjalne obchody 29. rocznicy Porozumień Sierpniowych organizowane we współpracy z NSZZ "Solidarność" oraz samorządem. Ma w nich wziąć udział m.in. prezydent Lech Kaczyński.

aks/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)