Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gdańsk: Ogólnopolskie obchody Święta Niepodległości w Służbie Więziennej

0
Podziel się

115 pracowników Służby Więziennej z całego kraju odebrało w piątek w Gdańsku
odznaczenia państwowe oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe. Uroczystość zorganizowano z okazji
95. rocznicy odzyskania niepodległości.

bErHIHdx

115 pracowników Służby Więziennej z całego kraju odebrało w piątek w Gdańsku odznaczenia państwowe oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe. Uroczystość zorganizowano z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości.

W uroczystości, która odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich Amber Expo, udział wzięli m.in. wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Włodarski oraz metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Wiceminister Chmielewski przypomniał, że Służba Więzienna jest "formacją funkcjonującą na rzecz państwa i obywateli". Gen. Włodarski podkreślił z kolei, że praca Służby Więziennej to "ciężka i wymagająca służba". "Jej najcenniejszym zasobem jesteście wy - funkcjonariusze Służby Więziennej" - mówił.

bErHIHdz

Włodarski podkreślił, że nie przypadkiem na miejsce tegorocznych centralnych obchodów Święta Niepodległości w Służbie Więziennej wybrano Gdańsk. Jak mówił, to w gdańskim okręgu zainicjowano akcję wolontariatu więźniów w hospicjach, a tutejsi funkcjonariusze "wzorowo współpracują z samorządami", dobrze też gospodarują przyznanym budżetem.

Mjr Robert Witkowski, rzecznik prasowy gdańskiego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej powiedział PAP, że gdański okręg SW pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska pieniądze na modernizację ośmiu z dziewięciu placówek penitencjarnych znajdujących się na jego terenie. Pieniądze przeznaczono na prace przy termoizolacji, wymianę instalacji oraz montaż paneli słonecznych służących do podgrzewania wody.

Rzecznik dodał, że to właśnie Gdańsk zainicjował przed laty rozpropagowaną obecnie w całym kraju akcję prowadzenia przez osadzonych wolontariatu w hospicjach. "Dziś w 30 hospicjach w Polsce osadzeni pracują jako wolontariusze. Jesteśmy jedynym krajem na świecie, w którym prowadzony jest tego typu program" - podkreślił.

Jak powiedział, w Polsce pracuje ok. 30 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej, jedną czwartą stanowią kobiety. Oprócz strażników są to m.in. wychowawcy, psychologowie, terapeuci, prawnicy, lekarze, kapelani. Opiekują się ok. 80 tysiącami osadzonych w 156 aresztach i zakładach karnych w kraju.

bErHIHdF

W trakcie uroczystości 115 pracowników Służby Więziennej z całego kraju odebrało odznaczenia państwowe oraz nominacje na wyższe stopnie oficerskie. Jak wyjaśnił Witkowski, osób odznaczonych i nominowanych przy okazji święta jest więcej, nie wszyscy jednak mogli dotrzeć do Gdańska, dlatego zostaną uhonorowani na lokalnych uroczystościach. (PAP)

aks/ abr/ jra/

bErHIHea
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)