Notowania

wiadomości
27.04.2012 18:05

Gdańsk powołał spółkę ws. zabudowy Targów Siennego i Rakowego

Gdańsk powołał spółkę z konsorcjum Multi, które na Targu Siennym i Targu Rakowym w centrum miasta ma zbudować wielofunkcyjny kompleks, obejmujący m.in. biura, hotel i sklepy. Budowa ma się zakończyć w 2020 r. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 800 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Gdańsk powołał spółkę z konsorcjum Multi, które na Targu Siennym i Targu Rakowym w centrum miasta ma zbudować wielofunkcyjny kompleks, obejmujący m.in. biura, hotel i sklepy. Budowa ma się zakończyć w 2020 r. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 800 mln zł.

Ostateczne podpisanie umowy wspólników w spółce odbyło się w piątek w Gdańsku. Dokument podpisali przedstawiciele miasta oraz Konsorcjum Multi, złożonego z Multi Corporation (jeden z największych europejskich deweloperów) i Multi Development Poland Sp. z o.o.. Osobną umowę podpisało konsorcjum z PKP.

W centrum miasta, na terenie Targu Rakowego i Targu Siennego, powstanie Forum Radunia. Celem projektu jest rewitalizacja obszaru o pow. ok. 5,5 ha oraz stworzenie nowego, wielkomiejskiego centrum Gdańska. Będzie ono stanowiło przedłużenie istniejącego historycznego Głównego Miasta.

Udziały miasta w spółce w postaci wniesionych nieruchomości o powierzchni ok. 3,1 hektara (o wartości ok. 130 mln zł) w dniu podpisania umowy wynoszą 49 proc. 51 proc. należy do konsorcjum z udziałem holenderskiego developera. Wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski zwrócił uwagę, że "ta struktura udziałów będzie się zmieniała na korzyść inwestora, bo chce on szybko inwestować, a miasto nie chce wnosić nakładów gotówkowych".

Koszt inwestycji szacuje się na ok. 800 mln zł. Ale - jak mówi Bojanowski - "musimy się liczyć z tym, że będzie to w granicach miliarda złotych".

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uważa, że "ta inwestycja zmieni Gdańsk; powstanie unikalne, nawiązujące do historii centrum miasta". Jak powiedział, "partnerem miasta jest doświadczona i wiarygodna firma Multi Corporation".

Prace budowlane mają się rozpocząć w przyszłym roku, po przeprowadzeniu badań archeologicznych. W pierwszym etapie przykryty płytą betonową o powierzchni 2,5 ha zostanie wykop, jakim biegną tory kolejowe wzdłuż ul. 3 Maja. Płyta będzie położona na całej długości obszaru przewidzianego do zagospodarowania, czyli od Huciska po ul. Armii Krajowej.

W ramach nowej infrastruktury ma powstać tunel pod Huciskiem, którym pobiegnie nowa ulica Podwale Grodzkie, łącząca okolice dworca PKP Gdańsk Główny, projektowaną stację SKM Gdańsk Śródmieście z ulicą Toruńską.

Nowy przystanek kolejowy SKM Gdańsk Śródmieście ma powstać w połowie 2014 roku.

Uczestniczący w uroczystości podpisania umowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Andrzej Massel podkreślił, że "ta inwestycja będzie sprzyjała jak najlepszemu wykorzystaniu efektów innych inwestycji kolejowych". Jak tłumaczył, "pasażerowie korzystający z połączeń kolejowych dojadą do nowego dworca, który będzie połączony z centrum miasta".

Ronald Dasbach, Dyrektor Multi Development na Europę Środkową zwrócił uwagę, że "dzięki realizacji projektu śródmieście Gdańska odżyje". Przyznał, że "jest to bardzo skomplikowany projekt, ale - jak powiedział - ustanowi nowy standard zagospodarowywania śródmieścia".

Zakłada się, że inwestycja zostanie zakończona ok. 2020 roku. Pierwszy etap obejmujący m.in. budowę galerii handlowej o pow. ok. 45 tys. m2 ma się zakończyć w 2016 r.

Istniejąca od 1982 r. firma Multi Corporation to jeden z największych europejskich deweloperów. Swoją działalność rozpoczął w Holandii, obecnie spółka ma międzynarodowy kapitał. Zrealizowała do tej pory 171 projektów o wartości 12,5 mld euro. Na swoim koncie ma takie realizacje, jak m.in. Centrum Chodov w Pradze, Forum Liberec, Southgate Bath w Wielkiej Brytanii. W Polsce firma wykonała Forum Koszalin. (PAP)

bls/ je/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz