Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gdańsk: Śledztwo w sprawie kobiety poparzonej amoniakiem z butelki, w której miał być lek

0
Podziel się

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła we
wtorek śledztwo w sprawie kobiety, która poparzyła się amoniakiem.
Trująca substancja znajdowała się w butelce, która miała zawierać
lekarstwo.

bEjarTaZ

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła we wtorek śledztwo w sprawie kobiety, która poparzyła się amoniakiem. Trująca substancja znajdowała się w butelce, która miała zawierać lekarstwo.

W minioną środę do szpitala w Gdańsku zgłosiła się kobieta, która poparzyła przełyk po zażyciu płynu znajdującego się w butelce, w której powinny być krople Cardiamid-Coffein.

Lek (Cardiamid-Coffein 15 ml o numerze serii 00480608 z datą ważności 05.2011) został wycofany z aptek nakazem Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz decyzją samego producenta - firmy Polfa Pabianice SA.

bEjarTbb

Po zbadaniu pozostałości płynu z butelki w policyjnym laboratorium w Gdańsku stwierdzono, że jest to amoniak.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk, we wtorek prokuratura wszczęła śledztwo, które ma wyjaśnić, jak doszło do tego, że w butelce zamiast leku znalazł się szkodliwy płyn.

"Prowadzimy postępowanie pod kątem narażenia na poważny uszczerbek na zdrowiu" - powiedziała Wawryniuk, dodając, że postępowanie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko jakiejś konkretnej osobie.

"Będziemy sprawdzać wszystkie możliwe warianty: czy amoniak znalazł się w butelce jeszcze u producenta, czy może już po kupnie leku ktoś zamienił płyn w butelce" - powiedziała PAP Wawryniuk.

bEjarTbh

Jak poinformowała prokurator, poszkodowana zeznała, że do leku - już po jego zakupie, mogły mieć dostęp inne osoby: kobieta nosiła buteleczkę w torebce.

W miniony czwartek producent kropli poinformował, że po szczegółowej analizie dokumentacji i przeprowadzonej kontroli jakości nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w procesie produkcyjnym leku. Polfa wykluczyła także możliwość zanieczyszczenia produktu inną substancją, w tym w szczególności amoniakiem.

Producent dodał, że również w przebadanych próbkach archiwalnych leku z danej serii nie stwierdzono żadnych niezgodności jakościowych.

Według Polfy, przypadek pacjentki z Gdańska miał charakter jednostkowy. Producent wysnuł też przypuszczenie, że zastosowany przez pacjentkę preparat mógł nie być oryginalnym lekiem Polfy Pabianice. (PAP)

bEjarTbi

aks/ itm/ bk/

bEjarTbC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)