Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Wszczęto śledztwo ws. publikacji o więzieniach CIA

0
Podziel się:

Gdańska Prokuratura Okręgowa wszczęła w piątek śledztwo ws. ewentualnego
ujawnienia w mediach informacji ze ściśle tajnego postępowania dotyczącego domniemanych więzień
CIA.

Gdańska Prokuratura Okręgowa wszczęła w piątek śledztwo ws. ewentualnego ujawnienia w mediach informacji ze ściśle tajnego postępowania dotyczącego domniemanych więzień CIA.

O wszczęciu śledztwa poinformował PAP naczelnik wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Adam Borzyszkowski. "Ze względu na tajny charakter pierwotnej sprawy, nie mogę powiedzieć na ten temat nic więcej" - wyjaśnił PAP Borzyszkowski.

27 marca br. "Gazeta Wyborcza" napisała, że warszawska prokuratura, w prowadzonym od 2008 r. śledztwie dotyczącym domniemanych więzień CIA, jeszcze w styczniu postawiła b. szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu zarzuty przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego dotyczące przetrzymywania w Polsce więźniów CIA. Siemiątkowski nie komentował sprawy.

Po publikacji "GW" Prokuratura Apelacyjna w Krakowie, która w połowie lutego przejęła od prokuratury warszawskiej postępowanie dotyczące domniemanych więzień CIA, wystąpiła do prokuratora generalnego z wnioskiem "o wyznaczenie jednostki prokuratury do przeprowadzenia czynności mających na celu wyjaśnienie, czy doszło do popełnienia przestępstwa związanego z ujawnieniem danych z postępowania przygotowawczego, w tym chronionych klauzulami niejawności".

Informując o skierowaniu wniosku, rzecznik PA prok. Piotr Kosmaty podkreślał, że dotyczy on tego, czy doszło do popełnienia przestępstwa związanego z ujawnieniem danych ze śledztwa dotyczącego domniemanych więzień, nie przesądza natomiast tego faktu.

O wszczęcie postępowania ws. ewentualnego ujawnienia informacji z tajnego śledztwa wystąpiła też do prokuratora generalnego w końcu marca sejmowa komisja do spraw służb specjalnych. "Skierowaliśmy pismo do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta wnosząc, aby wszczął postępowanie wyjaśniające (...), które jednoznacznie wykaże, gdzie nastąpiła słabość systemu, kto jest winien tej słabości i żeby wyciągnął konsekwencje wobec osób, które dopuściły się tego stanu rzeczy" - mówił wówczas przewodniczący speckomisji Stanisław Wziątek (SLD).

Prokurator generalny Andrzej Seremet zlecił zajęcie się sprawą ewentualnego ujawnienia w mediach informacji ze ściśle tajnego postępowania gdańskiej Prokuraturze Okręgowej.

Prowadzone od sierpnia 2008 r. w Warszawie tajne śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce w połowie lutego zostało przekazane do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003 i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

Domniemanie, że w Polsce - i kilku innych krajach europejskich - mogą być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy, m.in. ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premierzy, wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały. Z informacji Straży Granicznej wynika, że od grudnia 2002 do września 2003 r. siedmioma samolotami gulfstream (używanymi m.in. przez CIA) przywieziono do Szyman 20 osób z Afganistanu, Dubaju i Maroka. (PAP)

aks/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)