Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gdańsk: Zabytki jako rzeźby z piasku

0
Podziel się

Wernisaż 16 rzeźb z piasku przedstawiających największe gdańskie zabytki
odbył się w niedzielę po południu na plaży w Gdańsku - Jelitkowie.

bEhTXgXV

Wernisaż 16 rzeźb z piasku przedstawiających największe gdańskie zabytki odbył się w niedzielę po południu na plaży w Gdańsku - Jelitkowie.

Gdański Festiwal Rzeźby z Piasku odbywa się po raz trzeci. W tym roku pod hasłem "Duch Gdańskiej Architektury". Podstawowym celem projektu jest nietypowa prezentacja i promocja historycznej architektury grodu nad Motławą.

Ponad 30 rzeźbiarzy z Rosji, Estonii, Hiszpanii, USA i Polski wyrzeźbiło w piasku m.in. Ratusz Głównego Miasta, Wielką Zbrojownię, Kościół NMP, Kaplicę Królewską, Żuraw, Dworzec Główny PKP oraz bramy: Wyżynną, Złotą i Zieloną. Jest także Neptun oraz dwa lwy (herbowy motyw Gdańska) strzegące wejścia do "piaskowego miasta".

bEhTXgXX

Najwyższy jest ratusz, który ma wysokość ok. 6 metrów, pozostałe rzeźby - 4-5 metrów. Artyści zużyli trzy tysiące ton piasku.

Przygotowania do pleneru trwały prawie miesiąc. Grażyna Knitter z fundacji Wspólnota Gdańska poinformowała, że najpierw dwa tygodnie trwały prace przygotowawcze do pleneru, czyli transport i usypywanie piasku. Potem przez 10 dni artyści rzeźbili.

Prezes Fundacji Wspólnota Gdańska, organizującej festiwal, Andrzej Stelmasiewicz powiedział w niedzielę PAP, że "w przypadku niektórych rzeźb zabytków inwencja artystów poszła tak daleko, że zwiedzającym trudno jest je rozpoznać".

Poinformował, że teren ekspozycji o powierzchni kilkuset metrów kw. cieszy się ogromnym zainteresowaniem. "Cały czas są tu tłumy" - dodał.

bEhTXgYd

Wystawę można oglądać do końca sierpnia. (PAP)

bls/ itm/

bEhTXgYy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)